September 3, 20178 yr Har äntligen fått lov att att plocka hem ett större kar :-) För ett par veckor sedan hämtades detta Mått 160x60x60 Sump l120xd40xh45 Det som måste bli bättre är Sladdar mm måste på något sätt gömmas. Måste kunna nyttja sump för vattenbyte på något smidigt sätt. Nedan kar kommer att läggas ned
September 3, 20178 yr Author Har en del glasborr beställda från ebay passade även på att beställa glasskärare modell bättre. Ramlar väl in om en vecka tills en månad. När jag funderar lite på hur sump skall delas upp så känns sumpen liten. Det som är lite kul är att sumpen är längre än gamla karet. Sumpuppdelning måste bli Ned från kar - Filtersockor. Skummare Refugium Retur Sedan vill man ha ett fack för vattenbyte. Och redan där börjar det bli tajt med utrymme. 3 st filter socker funderar jag på att ha i sump. En socka kommer sätta igen sig på någon dag 2 borde räcka. Ungefär som detta
September 7, 20178 yr Roligt med nytt kar!!! Såhär ser min sump ut, är byggt på ett 200 liters kar, där får man ett vattenbytarfack på nästan 50 liter. Edited September 7, 20178 yr by kryllet
September 11, 20178 yr Author Var oxå inne lite på att ha bakre delen av sumpen som något vb fack. Få se hur jag gör. Väntar på ett par saker till från ebay. Sedan kan jag sätta igång på allvar.
September 11, 20178 yr 1 timme sedan, Stensson sa: Var oxå inne lite på att ha bakre delen av sumpen som något vb fack. Få se hur jag gör. Väntar på ett par saker till från ebay. Sedan kan jag sätta igång på allvar. ok, ja i mitt fall är det bakre facket ett refugium, och det stora i mitten är vb fack
September 30, 20178 yr Author Nu har nästan allt från ebay kommit. Idag och i morgon blir det att skära glas. Bafflar till sump. I veckan måste även ramen för ledbelysningarna snickras till. Frågan är om man skall beställa lite mörk plexi för refugium. Har inte haft några stora problem med alger i sump. Men visst finns det lite oönskat här och där.
October 21, 20178 yr Author Går sakta framåt. Det som kan vara ett problem är att turbosniglar hänger vid ytan nu i 2 dagar. Känns som vattnet inte är optimalt. Märker dock inget på koraller som är i.
October 24, 20178 yr Author Det tar sig Har en Japansk sarcophyton som alltid viker ihop sig som en mussla när något är galet i karet. Men är på rätt väg. Inser dock att jag nu behöver mer acropora :-) Lite mer utrymme nu.
October 29, 20178 yr Author Hämtade hem lite plexi till sumpen ifrån jula. Vill ha den rätt så tät så minskar avfuktningen lit iaf. Korallfisken ärades även de med ett besök. Blev en eyphylia ancora 2 putsarräkor 10 st erimiter 10 turbos 2 sjöstjärnor 5 Nassarius Tror det blir ett bra tillskott till befintlig städpatrull. Edited October 29, 20178 yr by Stensson
February 3, 20188 yr Author Vart och hämtat upp anthias på kf. Samt lite koraller hos micke. Fantastiskt vackert kar micke harSkickat från min SM-G920F via Tapatalk
February 5, 20188 yr Author De nya korallerna samt fisk verkar fungera i karet. Försökte ta ett mobilfoto med orange filter. Blir så där tycker jag i färgåtergivning. Förmodligen jag som är en klåpare. Hur som haver, korallerna har lite att växa i nu. Har försökt att placera dem rätt så spritt i karet.
February 5, 20188 yr Author Det är på gång åt rätt väg iaf. Hoppas man slipper problem får då backar man 7 steg och tappar nära lusten.
March 18, 20188 yr Author Dags för en liten uppdatering Har inte riktigt fått till mina värden i karet så har precis fyllt behållare för triton icp-oes för att se om något strular med värden. Saknar den riktiga utfärgningen på koraller samt ingen direkt tillväxt. Har även fått hem följande Fauna marines multireference. Har väl mest tänkt att använda den för kalibrering av refraktometer. Värdet för salthalt är dock i psu och inte ppm av någon lustig anledning. Produktbild stämmer inte överens med den flaskan som levererades. Men de sidor som jag har gogglat så verkar det vara samma värden. Glo T5 "DIY" 2x54w Arcadia reflektor 2 st Ati true actinix x1 Ati coral plus x1 Tycker ljuset blev mycket bättre. Får hoppas koraller får en lite extra boost utav detta. Ett par skivor till på bänken, bara inte fått tummen ur för att dra ned detta till någon som kan finsåga resterande åt mig.
April 11, 20188 yr Author Lite mer påfyllning Bra packat, bra värme i kartong. Varje burk är märkt med beskrivning. från m0jjen ( fredrik ) här på forumet. Har inte riktigt bestämt mig än var de skall sitta. Får fundera medans jag dippar dem. Angenäma problem. Igår fick jag äntligen min refractometer från Kina. Vill ha en i reserv då jag inte helt 100 litar på min då den är lite sönder. 2 månader tog det. Varav posten Sverige hade nästan 3 veckor på sitt samvete. Man betalar den nya avgiften direkt och endock tar det 3 veckor.Varav det inte fanns någon spårning under denna tiden. Sjukt dåligt. Tror nog att kina marknaden får sig en törn tack vare posten. Avgiften är inget jag klagar på, däremot ledtiden. Det första som händer då jag packar upp den och lägger den på karet, är att man efter en stund stöter till den så den åker i karet. Och så är den kass. Helt underbart. Blev så lack så jag i två sek funderade på att köpa en från svea, men beslöt mig sedan för att ta en digital från US istället. Borde ha gjort det från början :-(
May 20, 20188 yr Author Nu skall karet få puttra på. Det börjar bli klart, ev så sätter jag en till pelare längst till höger och lyfter ned knapparna ned till sanden. Sedan skall bara sps ta fart.
December 22, 20187 yr Author Blev en julklapp från korallfisken idag. Jäkligt vacker. En Zebrazoma veliferum köptes oxå in då min gamla lämnat in. Men den fick så möe stryk så fick ta ut den o lägga in i ett annat kar. Lite irriterande.
February 21, 20215 yr Author Tappat en massa koraller sedan sista uppdateringen. Dock på G igen. Tyvärr är man lite periodare gällande saltkaret.
February 21, 20215 yr Snyggt! Tråkigt att du tappat en del koraller! Men bara att kämpa sig tillbaka!
March 14, 20215 yr Author Söndag. Vattenbyte 50 liter samt byte av filtersockor och kol. Än så länge ser fraggarna bra ut. Stylophora är lite färglösa kanske även har tappat lite vävnad. så får se om det vänder där. Har gradvis gått ned lite. Kh doseras 90 ml/dygn , 10 ml Ca och knappt något Mg. Har inte mätt ph på väldigt länge gissar att proben torkat dessutom. Få se om man kan få igång den. Men har tidigare haft svårt att nå över 8. Testat media men verkade helt verkningslöst. Har ett fragg kar igång i källaren, där är jag rätt säker på att ph är mycket högre. Ricordeor och pavana samt Japan Sarcophyton är det som växer mest i huvudkaret.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.