All Aktivitet
- Senaste timmen
-
Barnens burk 2.0
Hur länge har dessa tråd/hår/ bryopsis vuxit sig till ytan de tar upp nu? Såg på fb att en del var inne på bryopsis.
- Idag
- LIDO 200 med saltvatten
-
Barnens burk 2.0
Såg din fråga på min tråd, tänkte att jag svarar här 😊 Kikade igenom din tråd, och känner igen mycket. Ni har finare, större akvarium och du verkar erfaren. Vi har ett litet 200L kar och vi har bara kört sötvatten tidigare. Men vi verkar springa på ungefär samma utmaningar med cyano, Bryopsis, nollade näringsvärden osv 😊 Jag har provat att introducera alla möjliga bidrag till städpatrullen, sjöborrar, nakensnäckan Crispata som vissa haft framgång med.. Jag har inte vågat prova sjöhare då jag blivit avskräckt av vad som kan hända om den springer in i en streamer.. Vill inte heller köra något medel som kan skada resten av invånarna. Jag gjorde bort mig lite.. jag fick detta gröna från tre stenar jag fick av en kille. Jag såg ju smeten, men trodde det var tecken på frisk sten, dvs att det levde saker på dem. Hade jag vetat hade de inte kommit i. För sent.. Det som funkar bäst för mig är faktiskt att plocka ur stenen tillfälligt och borstat med tandborste.. Jag har varit så elak att jag sköljt med sötvatten.. man kan såklart blanda upp lite saltvatten och skölja av restern med, men jag har slut på salt, så fick bli sötvatten.. provade först med en mindre sten som låg på botten.. den har det inte kommit tillbaka på.. ikväll körde jag en större som jag hade lite koraller och en anemon på.. korallerna var limmade med CA, så jag kunde plocka av dem och ha de liggandes i karet, så limmade jag om dem sen bara.. anemonen funderar jag på att kasta ur iallafall så den fick åka med i tvätten 🤣 Den verkar inte brytt sig nämnvärt. Nu är stenen tillbaka i karet och ska försöka kolla hur det blev imorgon 😊 Kan lägga upp innan- efter-bild sen, det var lite mörkt i karet nu ikväll, men jag tycker det såg lovande ut
- Igår
-
LIDO 200 med saltvatten
Blev du av med algerna? Vi verkar ha fått samma skit 😞
-
LIDO 200 med saltvatten
13e Sep hade jag: 8.7 Kh 7.6 nitrat 0.08 fosfat 390 ca 1380 mg Sedan dess har jag inte mätt något. Jag har bytt 20liter vatten (10% på mina 200L).. Dvs ca 5 veckor.. Idag 19 Oct har jag 7.4 Kh 10.0 nitrat 0.13 fosfat 390 ca 1380 mg Lite lägre Kh, lite högre näringsvärden, men om jag förstått rätt så ligger de ändå inom tolerans.. vet inte om det är latheten som skapar stabilitet och därigenom värden som ligger stabilt. Clownerna fortsätter leka. Men anemonen trivs för bra och tar enligt mig nu upp lite för mycket plats i karet.. Blir nog ett ö-råd här hemma för att se om den blir utröstad.. den är fin, men bränner sina grannar såpass att jag börjar få dåligt med ställen i ljuset att ställa koraller.. Några bilder till ”dagboken” 😊
-
Klargrön vätska i skummarkoppen
Idag tömde jag skummarkoppen igen, återigen var vätskan smaragdgrön. Kan inte tänka mig att något plötsligt börjat växa i koppen på bara ett par dagar? Akvariet är gjort av vanligt floatglas, så det har alltid en svagt grön nyans när man tittar från kortsidan, men inte mer än vanligt nu.
- Förra veckan
-
Svart “snöre” från anemon
Mitt tips är att se ifall du kan lägga en mindre platt sten eller hink ovanpå den så att den inte får något ljus. Då kommer den att vilja flytta på sig och antingen så tar du den när den rör sig eller sp plockar du upp vad den sätter sig på.
-
Svart “snöre” från anemon
Min anemon verkar trivas lite för bra.. den har växt så det knakar och jag tycker den tar föööör mycket plats. Den bränner mina stackars koraller när den likt en hårdrockare head-bangar med sina armar.. Men hur får jag enklast ur den ur karet om jag skulle vilja det? Plockar ur hela stenen? Tar tag i den och försöker tvinga loss den? Har sett varianter där man föreslår att sätta en pump mot den.. men foten sitter ganska skyddat såja vet inte om det är möjligt.. Lite synd så clownerna trivs så bra med den.. men jag vill ju inte ha 70% anemon i karet..
-
Öppet hus Lördagen den 1/11-25
Öppet hus på Salt i Väst Lördagen den 1/11-25 Vi kommer att ha fina erbjudanden i butiken och bjuda på tilltugg!! Mer info kommer inom kort! 😀
-
Barnens burk 2.0
-
Klargrön vätska i skummarkoppen
Det måste ju vara något som koncentreras i skummarkoppen - ettdera genom tillväxt explicit i koppen eller koncentration av något ämne/partiklar i vattnet. Är det det senare så borde det finnas en grön tint i vattnet - oavsett om det är foder som färgar av sig eller fytoplanktontillväxt. Har du provat att tappa upp vatten i en vit 5 liters hink - gärna hög och smal - och jämföra med nyblandat vatten? MVH Lasse
-
Barnens burk 2.0
Jätte dålig bild men lyckades fånga 6 st banggi yngel igår, de bor i sumpen nu. Tror inte de överlever men de som är akvariet blir bara uppätna.
-
Klargrön vätska i skummarkoppen
Jag brukar tömma koppen två gånger i veckan, men jag har avsiktligt avstått från att rengöra stigröret på länge. Hade det varit vanlig mörkbrunt avskum i koppen (som det brukar) borde väl inte mycket ljus kunnat tränga igenom, och skulle ljusgrön phyto ens kunna överleva i en sådan miljö? Kan någon typ av foder ha färgat avskummet? Jag har matat mycket med Ocean Nutrition Formula Two pellets på sista tiden, de verkar innehålla bland annat spirulina.
-
Barnens burk 2.0
Har tre sjöborrar ( Mespilia globulus) 😊 men när jag googlar ser det ut som bryopsis 😞
-
Klargrön vätska i skummarkoppen
Kan det vara så att ljuset som läcker ut får fytoplankton att leva i skummarkoppen`? Hut länge sedan var det du tömde den? MVH Lasse
-
Barnens burk 2.0
Någon typ av håralg ser det ut som. Skulle försöka få bort det mesta manuellt och typ skaffa en sjöborre om du inte redan har det?
- Barnens burk 2.0
-
Barnens burk 2.0
Vad är nu detta? Såg att det finns massor som var fanns dålt under cyano 😞 Hur blir man av med det gröna, känns som en mjuk gräsmatta
-
Klargrön vätska i skummarkoppen
Tog en titt nu, allt såg normalt ut. Reaktorn var halvfull med frisk chaeto men inga andra alger.
-
Klargrön vätska i skummarkoppen
Kanske inte det första man tänker på - något man inte kollat på under ett år 🤣😂😂😅😂 MVH Lasse
-
Blau Super Reef 122
I also like the new Blau tanks! Looking forward following your next chapter.
-
Klargrön vätska i skummarkoppen
Har inte sett något sådant... Enda ljuset är det som läcker ut ur algreaktorn. Kanske bäst jag undersöker innehållet så inte algväxten är på väg att kollapsa.
-
Klargrön vätska i skummarkoppen
Det kan bli en grön "tint" som sedan koncentreras i skummarbehållaren Snarare i så fall att den har löst upp - det gröna måste vara celler med klorofyll vad jag kan förstå. Har du belysning i skummaren? MVH Lasse
-
Barnens burk 2.0
Ska testa 😊 kommer köra ett vb för att suga ut det värsta, kan tillsätta lite fosfat då. Tror vi haft en näringsdipp när jag varit borta. Grabben mäter bara kh då.
-
Barnens burk 2.0
Tråkigt! Upp med fosfaten lite så förbättrar det situationen.