-
Mickss började följa Shallow reef Vulcano 600 liter
-
Shallow reef Vulcano 600 liter
Hej alla! Nu är det äntligen dags för mig att börja planera mitt drömprojekt shallow reef Vulcano-akvarium! Karet har måtten 108x108x40 cm med en sump på cirka 150 liter, vilket ger en total vattenvolym på runt 600 liter. Planen är att ha en centralt placerad överrinning, som jag tänker bygga in med sten och koraller för att skapa en naturlig vulkan-look. Det var länge sen jag höll på med saltvatten – jag blev faktiskt medlem här på SG redan 2009 – men nu är det dags igen, och jag är superpeppad! Jag hoppas att många av er vill följa mitt projekt och hjälpa mig med tips och råd längs vägen. Planen i korthet: • Överrinning: Centralt placerad och inbyggd med sten för att smälta in naturligt. • Sten och scaping: Vulkanliknande landskap med grottor och fästpunkter för koraller. • Teknik: Skummare, filter roller, kolreaktor, kraftfull LED-belysning, gyrepumpar. • Livestock: Mix av SPS, LPS och mjukkoraller, samt en färgglad och aktiv fiskbesättning. Det vore kul att höra era tankar och få tips från er som har erfarenhet av liknande projekt. Alla råd kring stenbygge, belysning, cirkulation och allt däremellan är varmt välkomna! Ser fram emot att dela resan med er och förhoppningsvis skapa något riktigt häftigt! // Mikael Wacklin Skickat från min iPhone med Tapatalk
-
Deltec mc500 problem med luft tillförsel.
Hej! Nu har jag lagt skummaren i ett bad med varmvatten en stund. Och det funkade nu fungerar den som aldrig förr. Tack för alla bra tips.
-
Deltec mc500 problem med luft tillförsel.
ok tack för alla tips, ska testa och lägga skummaren i varmt vatten. Återkommer om det funkar
-
Deltec mc500 problem med luft tillförsel.
Testade och blåsa, men det händer ingenting. Känns nästan som att det är någon form av stopp.
-
Deltec mc500 problem med luft tillförsel.
Skulle göra vattenbyte idag och kolla igenom tekniken, då jag såg att den här lilla röda luft röret som sitter på skummaren inte tar in luft. Kan inte reglera luft intaget. Vad har hänt? Har testat att stänga av skummaren och slå på den. Men den hoppar inte i gång.
-
Skummaren skummar för mycket deltec 500
Pannik när jag idag gick för att rengöra burken så ser jag att skummaren har fått ett ryck den skummar som aldrig för skum koppen blir full på några sekunder vad har hänt??? Har försökt ändrat luftinställning och stryp den helt men ändo skummar det över koppen. Vad ska jag göra ?
-
Stora hörnakvarium fördelar nackdelar ?
Jag förstår har läst även att det kan vara svårt att få igång cirkulationen på ett bra sätt i ett stort hörnakvarium. Men kan det finnas någon annan bra lösning om man vill ha ett stort akvarium som ska stå i ett hörn. Kubakvarium?
-
Stora hörnakvarium fördelar nackdelar ?
Hej Jag är intresserad av att starta igång ett stort hörnakvarium på minst 1000l. Har idag ett 250 l inbyggt i väggen men känner att jag vill ha något större =). Då jag bor i en 2a så finns det ju inte så mycket plats så därför kom jag på att ett hörnakvarium skulle passa. Så är det någon som äger något stort hörn akvarium lägg gärna upp bilder på tråden så man ser hur ni har gjort. Samt olika för och nackdelar med ett hörnakvarium. vad är det man ska tänka på ?
-
Planering nya karet 1000-1500 liter
Hej ! Nu är det hög tid att börja planera mitt nya kar,idag har jag ett inbyggt akvarium i väggen ca 250l.har vart aktiv i ca 2års tid inom saltvatten.Men nu känner jag att jag vill ha en liten större utmaning och har börjat planera mitt nya akvarium. Det jag tänkt mig är att jag vill att det ska vara mellan 1000-1500l och jag vill att det ska vara ganska djupt men lätt skött. Mitt problem är att jag inte bestämt mig hur formen på det ska vara. har ni några tips eller vet ni någon sida på olika design akvarium.?
-
Grön mossa hur får jag bort de ??
ok ska försöka få upp en bild tills ikväll då =)
-
Grön mossa hur får jag bort de ??
ok om jag skulle mörklägga akvariet i några dagar kan de hjälpa ? Har försökt ta bort det men det stiiter fast riktigt hårt. Eller tätare vattenbyten ?
-
Grön mossa hur får jag bort de ??
Hej Jag har ett saltvattensakvarium på ca 350l nu har jag fått välldigt mycket grön mossa som sitter på väggarna lite överallt. Vad kan detta bero på och hur får jag bort det ?
-
Hjälp mitt akvarium håller på dö
Lasse tack för all hjälp verkligen vart ett riktigt bra stöd ska försöka uppdatera hur det går för mig
-
Hjälp mitt akvarium håller på dö
Har tre fiskar kvar i livet 2 clowner som vart med ända sen starten samt en gul kirurg och dem ser bra ut har inte tappat färg eller fått den vita hinnan på ögonen. ja mina alg snäckor är kvar samt min hummer. Ska forsätta idag och göra några vatten byten till men nu är mitt osmos vatten slut så får köra kranvatten går det bra eller blir det tokit då ?
-
Hjälp mitt akvarium håller på dö
Tack för bra stöd har nu bytt vatten massor av gånger samt luftat så gott det går hoppas det går vägen. lite grund fakta akvariet har vart i gång i ca 1 år och jag har bytt 10 l vatten varje vecka. Sen har jag kört osmos vatten nästan varje gång. Har sett att jag fått lite grön mossa i akvariet samt lite glas rosor men det kan väl inte vart det som gjort det hela. Men om det är en sjukdom smittas även ls samt finns det nått annat jag kan göra ?