Gå till innehåll

SigmaD

Medlem
  • Antal inlägg

    21
  • Gick med

  • Senaste besök

All aktivitet

  1. Klistermärken och processorer skulle jag gissa.
  2. Jag snodde fast en med gummiband runt en liten sten. Sen limmade jag fast stenen på plats i karet. Det verkade funka, den växer fint och gummibandet syns inte. //Magnus
  3. Är det någon som vet om en pistolräka kan sticka ut endast ögonen ur ett hål utan att spröt och klor syns? Givet vad jag läst och sett om dem på nätet så känns det föga troligt. Om så inte är fallet så har jag definitivt en mantis som har tagit hela den vänstra stenen i besittning. Kan inte få den att visa mer än ögonen, men den håller järnkoll på alla eremiter som klättrar på den stenen och smäller till lite då och då. Den verkar dock mest skrämmas och den torde vara ganska liten med tanke på hålen han tittar ut från.
  4. Var hos Manne häromdagen och köpte lite skivor och knappar och fick en titt på akvarierna och en visning av tekniken. Det tackar man för.. I allra högsta grad imponerande. Här kommer lite bilder på nytillskotten och karet. Hade jag varit uppmärksam och haft bra minne så hade jag vetat vad de hette, men om du läser detta får du gärna upplysa mig igen Manne..
  5. Min nya eremit hjälpte mig lokalisera pistolräkan. Den sitter i en spricka på undersidan av den mittersta stenen. Där kröp den stackars rödbenade in och gömde sig direkt när jag la i den. Sen rörde den sig inte på hela dagen och när jag släckte ljuset på kvällen så började det knäppa. Varje gång eremiten började krypa ur skalet så knäppte det till och sanden yrde upp lite grann. Det slutade med att jag fick rädda eremiten. Kolla va' snygg "calcinus elegans" blev i sitt nya skal förresten.
  6. Ångrat mig .. det jag trodde var acropora är nog troligare seriatopora stellata.
  7. Var till zoogiganten i Lomma och köpte: Blårandig eremit. Gissar på calcinus elegans. Rödbenad eremit. Vad jag tror är goniopora (kanske stokesi). Trolig acropora fragg. 2 sandlevande sniglar Eremiten verkar äta lite bubbelalger. Har ett par små påväxter av det bland andra macroalger. Han bytte skal mitt framför ögonen på mig efter ca en timme i karet. Har lite olika storlekar liggande..
  8. Ja, det är min gissning med .. men att få se den känns avlägset .. just nu vet jag inte ens var den bor.. Vill inte mecka med fällor för då kommer jag antagligen bara fånga pepparmintsräkan.
  9. Knallar på .. Clownerna har undersökt allt i tanken en del i taget.. Eremiten har nått högsta punkten och jag väntar fortfarande på att se den röra sanden igen. Pepparmintsräkan frossar i glasrosor på natten. Sniglarna gör vad sniglar gör bäst och rensar upp de bruna algbeläggningarna. Och just i skrivande stund hörde jag två snabba knäppningar, som när man slår ihop två stenar. Brukar höras varje kväll. Pistolräka?.. Nitrit 0.00 PH 8.3 Fosfat 0.01 Calcium 420 NH3+NH4 0.00
  10. Tack för varningen.. den åkte ur..
  11. Verkar ha åkt med en liten sjöstjärna på en av sniglarna också .. har inte sett några livstecken från den ännu dock. Jag trodde eremiter grävde runt lite i sanden.. Min klättrade rakt upp på stenen och har inte kommit ner än. Bilder kommer när min ordinarie dator åter har ett operativsystem :-(
  12. Har lagt till lite invånare.. En blåbenad eremit. Två turbosniglar En pepparminträka som jag hoppas ska hålla efter glasrosorna. och ja, jag vet det är tidigt.. Två clownfiskar.. Nitrit är på noll och jag har fått lite makroalger på nån centimeter. Även lite brunaktiga alger på en sida som får lite solljus på kvällen..
  13. Japp .. gjorde lite research själv och tyvärr är det ju som du säger.. tråkigt. Det är de finaste djur jag har hittills ;-).
  14. Har en hel del vad jag tror är anemoner som hängt med LS'en. De verkar ljusskygga och vecklar bara ut sig fullt i skugga eller med lamporna släckta. De jag sett är mellan 1cm till 5 cm långa med fot och allt när de sträcker på sig. En del flyttar runt lite under natten och andra verkar nöjda med placeringen. "Speaking out of ignorance" så har jag gissat på dofleinia armata men kanske någon annan kan göra en bättre gissning? Hur tar man bäst hand om dem?
  15. Ja visst förvränger det.. Jag kan inte säga att jag kan jämföra med något annat dock, men det är väl helt enkelt så att ju mer välvt desto mer förvränger det. Jag störs inte av välvningen som sådan, men det är inte vilsamt att titta från 45 graders vinkel genom de välvda hörnen. Rakt framifrån känns bra dock.. Man får lite förstoring.
  16. PL 36Watt 10000 PL 36 Watt Blue Det borde räcka för mina behov som nybörjare.
  17. Jag hade tur och hittade det i Hässleholm .. http://kpaquaria.123ehandel.se/ Har för mig att han sa att han inte skickade dem. Hittar inte dem på sidan, men han har dem på blocket för 3200:- http://www.blocket.se/hassleholm/Saltvattens_akvarium_22478146.htm
  18. limma - salta - vänta
  19. Mot bättre vetande lät jag mig ryckas in i akvaristikens värld. Och när man ändå ska, så varför inte saltvatten? Köpte ett Resun DMS-500 på 94 liter. Har satt in slimline bakgrund och satt igen det nedersta gallret och strypt det mellersta ordentligt (med bakgrunden) för att kunna göra ytavrinning och sänka nivån i de bakre kamrarna så skummaren inte drunknar. Begriper inte hur det var tänkt att det skulle kunna fungera annars.. Skummaren skummar inget, men det är väl inte att vänta efter två dagar... Köpte "levande sand" och 9kg levande sten. Hittills har jag sett ett par små sniglar och en borstmask på 4-5 cm.. och massor med rörmaskar av två olika sorter. Nitrit låg på 0.02 igår. Några förslag på andra saker jag bör hålla koll på? När min andra dator - som håller på att bryta ihop - slutar köra checkdisk så kan det hända att det kommer upp en bild eller två.
×
×
  • Skapa Ny...