Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Centurion

Medlem
  • Gick med

  • Senaste besök

  1. Nice! Ta gärna fler bilder på reefpacken, hur du har laddat med med material och grejjer..
  2. Den silvriga kåpan har jag rivit ut all original-elektronik från och sågat bort det mesta som satt inne i utom reflektorn och genomskinliga plastskyddet. Reflektorn bankade jag platt och satt fast på silverkåpan över lysrören. Genomskinliga plastskyddet kapade jag av på sidorna för bättre ventilation men den är monterad i samma skuvhål som original annars. Fläktarna är de som följde med, men jag kör dem på ca 7volt via en extern adapter samt att jag vände på en fläkt.
  3. Tog några bilder lite snabbt och slängde upp på: http://www.adelgren.se/interpet/ Jag är ingen mästerfotograf :-)
  4. Jag har 4x24w interpet i mitt molly... fungerar bra, men jag rekommenderar 2st fläktar (en in, en ut) för annars smälter gummit kring kontakterna lätt. Jag kör 2st blå, 1st blå/vit och 1st vit... blir bra ljus enligt mig och dessutom >1w/l... Jag har kvar reflektorn (moddad) och plastkåpan runt rören.
  5. Jag gjorde en beställning från dem i lördags och nu har de sänt iväg paketet. Jag betalade med bankbetalning (seb) och valde att betala min del av överföringen (50kr) och de får betala sin, vilket de verkar ha accepterat eftersom de nu sänt iväg paketet. :-)
  6. Brukar ha huven öppen och sen bara trycka ur en sida i taget... funkar bra på mitt 80L iaf. (Du måste ju dock skruva bort spärrarna osv först, men det fattar du ju :-) )
  7. Ja, har nu med er hjälp dragit slutsatsen att det inte är glasrosor... däremot vet jag inte om de är av godo i alla fall... men de får leva ett tag till för att se hur de utvecklar sig.
  8. Jag hade en sån dubbel 8w i mitt nano (molly-hotell) från början och jag kan säga att det inte räcker på långa vägar... jag rekommenderar istället att du tex kör med 2x24w interpet (eller tom 4x24w).
  9. Jag var och petade lite på dom nu med ett kreditkort, resultatet: Petar man på dom rätt märkbart så drar de ihop sig, men stammen är kvar och blir ganska hård och röd-brun (3-5mm hög). Hmm....
  10. Tja, jag har ju "knappar", men de är inte alls lika dessa tycker jag... det är såna man ser en i bakgrunden på sista bilden... knapparna är 10ggr större och kraftigare samt kortare spröt och verkar växa mer en och en (visserligen i flak). (??)
  11. http://fins.actwin.com/species/index.php?t=9&i=310 Andra bilden?
  12. Tack för åsikterna jag fått hittills! Lyckades få några bättre bilder:
  13. De är cirka 5mm höga... Om de inte är glasrosor, vad är det då? Tacksam för all hjälp!
  14. Hej Behöver hjälp av expert-panelen! Är detta glasrosor som jag börjat få? Ursäkta den dåliga bildkvaliten... hoppas ni ser ändå... //Christoffer
  15. WOW! Vad är det här gjort i för program?

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.