Gå till innehåll

Ludde

Medlem
  • Antal inlägg

    82
  • Gick med

  • Senaste besök

Inlägg postat av Ludde

  1. Även om sporerna som de kan släppa delvis är en myt så tror jag att det kan vara bra att ta bort dem vid vattenbyte. Om man skrapar bort små bubblor så kan de fara runt och sätta sig på andra ställen samt knoppa av sig.

  2. Hej!

    Ett bra tips är att endast suga ut / ta bort dem i samband med vattenbyte. När jag hade problem så försökte jag pilla bort dem med vattenbytarslangen, för att minimera risken av att de släpper ut sporer i akvariet när de spricker.

    Har hört att Mithraxkrabbor kan äta dem samt kaninfisk.

    Lycka till!

  3. Fint kar!

    Tror att Tropic Marin Pro ligger lite lägre i KH. Står nånting om det på förpackningen att det har med anpassning till användandet av kalkreaktor att göra. Medans Read Sea Coral Pro ska vara mer buffrat vad gäller KH och Ca.

  4. Det skulle kunna vara en utfällning av kalciumkarbonat som du har. Jag har hört att det där saltet ligger lite högre i kalicum. Jag brukar försöka "skaka" saltet innan för att undvika ojämna värden, då det kan ha en tendens att skikta sig.

  5. Jag och min sambo har precis byggt en pelletsreaktor enligt samma princip. Denna är dock lite mer "ghetto-style" med pryttlar vi hade hemma och enklast möjliga konstruktion. Men ack så bra den fungerar!

    Det material vi använt:

    5 dl plastmått

    slang

    buntband

    kniv för att göra hål

    pump (i detta fall en Maxi-jet 100 l/h)

    ett plåster när det uppstod blodvite

    post-5513-14468924099017_thumb.jpg

    Ett klipp på provkörningen:

    post-5513-14468924098421_thumb.jpg

    post-5513-14468924098619_thumb.jpg

    post-5513-14468924098809_thumb.jpg

  6. Nu har två nya lampor satts i rampen. Tyvärr var den ena defekt och ska bytas. Men över halva karet glittrar det nu riktigt fint i ljuset av 14000 K. Brummandet kommer nu efter en timme istället för en halvtimme. Ska se om det är någon skillnad när båda lamporna fungerar.

    @wrang: startdelen med beteckning z, vad är detta? Var köper man den?

  7. Definitivt negativt, eller ett symptom av något negativt. Har ju haft problem med brända toppar på de flesta acrosar, och montipororna är så gott som utslagna (även om confusa och röd flakmonti börjar hämta sig).

    Milleporan i det här fallet har gått från tennisbollsfärgad till dassigt grågrön och fått brända toppar, ingen som helst polypexpansion etc.

    Fraggade ner den idag och gav de största bitarna till Benighted, så får vi hoppas han kan rädda den.

    Har faktiskt exakt samma problem. Grön flakväxande Montipora som började vitna för ett par veckor sedan. Strax efter började ett par Acropora vitna i topparna, gul Millipora som har blivit dassig samt mindre polypexpansion. Mina Confusa och röda Montipora ser dock opåverkade ut. Jag har misstänkt att det i mitt fall hade med en ganska kraftig nitrathöjning till ca 25 att göra. Har även under de senaste veckorna doserat red seas nya Mg-höjande vätska samt börjat med biopellets.

  8. I armaturen så finns det någon bit reflektor som inte sitter fast som den ska. Tänkte kolla den när jag ska skruva ner rampen i helgen.

    Det är inte E40 sockel utan den dubbeländade varianten.

    Bollen i lampan är inte helt vit utan har börjat svartna eller sotas.

    Tack alla för mycket bra hjälp! Det uppskattas!

  9. Har kommit över en gammal MH-ramp på 2x 250w. Efter ca 30 minuter börjar den brumma ganska rejält. Lamporna som sitter i kan vara väldigt gamla. Kan det vara en bidragande orsak till oljudet?

    Någon som har några andra tips vad gäller oljud från MH-ramp?

    Mvh

    Ludde

×
×
  • Skapa Ny...