Har lovat @izfisk att jag skulle starta en projekttråd om hans gamla kar så här kommer den. Har uppgraderat från ett 120 liters till ett lite större. Skönt att äntligen vara tillbaka på riktigt i saltvattensvängen Mer om karet och tekniken kommer. Bilder kommer lite senare tyvärr.
Karet:
490L 100x70x70
Sump ca 100L
Teknik:
Skummare Coral Box D700
Returpump Jebao DCT 6000
Streamers Vertex Mp10 2st eller MP40 1 st
Ljus Maxspect Razor 180W 2st
DIY Cheatofilter med Grotech UF110 1 eller 2st
Balling med doserpump Fauna Marin.
Har fortfarande lite funderingar kring tekniken.
Streamerspumparna har jag en MP10 och en Tunze(som jag blir galen på ljudet på) som snurrar just nu. Vill helst ha två MP10 för ett bättre flöde genom hela men det blir snyggare med en MP40 för kan gömma en pump bättre. Får även se hur MP10 sitter fast.
Ljuset får vi se hur Razor klarar av ett djup på 70. Väljer dessa som start för jag hade en 180W över mitt förra.
DIY cheato filtret kommer det mer info om när jag har fått hem alla grejer, men kommer bestå av vattentät LED slinga med röda och blå dioder (4:1 ratio). Har tidigare kört biopellets och ville pröva något nytt och hade inte riktigt plats i sumpen för nåt så blir externt cheatofilter.
Karet har puttrat på i 14 dagar nu. Körde igång hårt från början eftersom jag inte hade plats att ha båda karen igång samtidigt.
Just nu är det ca 10 KG LS, en revpelare, detta kommer kompletteras med mera LS snart för att bygga ett scape. Tanken är att ha den ena sida öppen med nästan bara revpelare samt låga koraller på botten och på andra sidan lite mer LS, får se hur visionen slutar.
Finns lite invånare och koraller som också gick över från det gamla.
Just nu simmar
2st Ocellaris clowner
3st Chrysiptera parasema damseller
och en mindre städpatrull på ca 10st gott och blandat eremiter och snäckor.
Utöver detta finns det lite koraller, Magnifica, Vargas, Ricordea Florida, Montipora och en hel del blandade knappar, som har tagit flytten mycket bättre än jag förväntade mig.
Värden idag (Salifert enbart):
No3 2.5
Po4 0
Kommer inte börja mäta något på några veckor till. Än så länge ser värdena bra ut och det mesta ser ut att trivas.
Återkommer med bilder när jag har fått hem min ordentliga algskrapa