-
Limma knappar?
Finns jätte många videos på youtube som visar hur det går till. sök på Zoanthus propagation så ska du nog få fram lite info.
-
Nybörjare söker perfektion från början
De va ju inte så kul att höra
-
Cpt Phreak har ändrat sin profilbild
-
Nybörjare med red sea Max S 650
Jag är så extremt avundsjuk på dig ska du veta riktigt finfint kar du har införskaffat dig. Ska bli kul att följa denna tråden
-
Nybörjare söker perfektion från början
Känner mig lite som en necrofil men hur har det gått med allt?
-
MP40-haveri
Dem har inbyggt skydd för sådant Skickat från min iPad med Tapatalk
-
Delar den sig?
-
Delar den sig?
I morse när jag vaknade syntes bara en LITEN del av foten på anemonen resten var inne i ett litet hål i stenen den brukar sitta på. Nu när jag kom hem så satt den en bit ifrån hålet och hade en stor skåra i sig så tänkte bara höra ifall den delar på sig eller det är något som har försökt äta på den inne i stenen?
-
Mörk och ledsen Kenya!
Vad kan va för fel på mitt lilla träd? Igår hade den ett mörkt streck som gick från foten upp till toppen och nu idag är han hel mörk och vissen?! Någon aning? Allt annat ser kanon ut!
-
Vad är detta?
Såg att det var sånna på min Catalaphyllia med! Kan man doppa den med?
-
Vad är detta?
Ja det är bara på denna tror jag Ok bara snabbt ner en vända då sen tillbaka ner i akvariet?
-
Vad är detta?
Hur får man bort dem? Är det dåligt för korallen?
-
Vad är detta?
Vad kan detta va för något på min korall? Ibland så simmar de runt och då ser dem ut som platta maskar?!
-
lite funderingar
Clowner har en tendens till att göra så när dem är nya i karet men tar du det bara lugnt med dem så hittar de så småningom ner i karet
-
Lysmata debelius vs. Zebrasoma flavescens
Ja men detta är mer aggressivt än en putsning han klamrar sig fast som om det var på liv eller död!
-
Lysmata debelius vs. Zebrasoma flavescens
Har precis inhandlat en liten gul kirurg och allt har varit kanon tills han fick syn på eldräkan men varje gång han kommer nära så hoppar räkan på kirurgen?! Aldrig märkt att eldräkan har varit aggressiv mot några andra fiskar han till och med delar sin grotta med en liten Nemateleotris magnifica utan några som helst problem! varför tycker han inte om sin nya kamrat? Ända videon jag fick ta på dem. Relativt lugna här men annars brukar räkan klamra sig fast på kirurgen..