Gå till innehåll

ufo85

Medlem
  • Antal inlägg

    61
  • Gick med

  • Senaste besök

Följare

Profilinformation

  • Förnamn
    Rikard
  • Stad
    Linköping
  • Antal år inom saltvatten
    2
  • Akvarievolym
    530
  • Akvarie mått
    160x55x60
  • Akvarietillverkare
    Akvastabil Mark II
  • Antal år inom sötvatten
    5
  • Använder du Osmosvatten
    Ja
  • Hur många kilo kevande sten har du i akvariet
    90
  • Använder du UV-C
    Ja

Senaste besökare

Detta fält är avaktiverat av användaren.

ufo85's prestationer

Saltentusiast

Saltentusiast (6/14)

  • Snorklande nybörjare
  • Bidragande clownfisk
  • Konversationsstartare
  • Välkomnad
  • Nygammal flundra

Senaste prestationer

14

Omdöme

  1. Perfekt!
  2. Hmm när jag söker på borstmaskar så får jag fram just maskar. Dessa är ju mer som växter sitter fast. Vet du vad sorten heter?
  3. Ok tack
  4. Dessa små rackare har jag länge undrat vad de är för något. Växer normalt inte så här i framkant av akvariet men detta är en sten jag flyttat fram och den kryllade av dessa. De är jätteskygga, så fort jag lyser på dem med en ficklampa drar de ihop sig och försvinner direkt. Ser ut som små parabolantenner hehe. De är sammanbundna med små vita "rötter" och rötterna verkar bara växa under stenar (där det är mörkt). Verkar inte bli större än så här heller.
  5. 1 meter lång mätt med måttband på backen
  6. Det stämmer att det låg en massa tomma skal i det området
  7. Den låg ihopprullad i en sten som jag tog upp. Trodde det var något litet kryp i stenen. Nyfiken som man är höll jag stenen med öppningen neråt och började skaka. Då såg jag typ 1 dm av någonting komma ut och jag började bli nervös. Jag skakade lite till och höll på att svimma av när aset föll ner i hinken och ringlade som en orm. Jag undrar om det är den här som käkat upp mina banggaikardinaler. De har försvunnit en och en utan att någon har sett sjuk ut. Något måste den ju ha ätit för att bli så stor. Ska se om jag vågar hålla upp den när jag kommer hem och ta en bild nu när den är död.
  8. Hittade detta as i en sten igår när jag gjorde en större omorganisation. Ingen kanonbild men skulle jag hålla upp den så tror jag den skulle vara närmare metern utsträckt. Usch jag mår illa. Kunde knappt äta igår.
  9. Nej det är inte för tidigt
  10. Du kan ju använda en separat matarpump från sumpen
  11. får testa sen. Hade min spegel utanför kanske va därför det inte fungerade
  12. hmm står den i akvariet alltså?
  13. hur stor spegel använde du och var placerade du den? Har själv problem med två kirurger som bråkar...
×
×
  • Skapa Ny...