Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Christian_N

Medlem
  • Gick med

  • Senaste besök

  1. Har fått problem med min Aurora Hybrid. Inre paret med lysrör blinkar om jag drar på mer än 30% i styrka. De yttre rören är inga problem. Jag har bytt till nya rör, HF-don för de blinkande rören och lysrörshållare. Men felet kvarstår när jag drar på för högt. Någon som har tips? Kan det vara styrningen som gett sig?
  2. Efter fem år så har min returpump lagt av. Jag är ändå rätt imponerad av min Jebao DCP8000 som fungerat felfritt dygnet runt i fem år och totalt 43000 timmar 😃 Jag hade ändå tur att jag kunde ta min pump som jag har till algreaktorn så mindre cirkulation men det står ändå inte still. Beställt ny returpump och nya streamers… närmare 4500:- back man tur att man får tillbaka på skatten.
  3. Så här i slutet av sjukskrivningen och det börjar klia lite efter att få jobba igen så spenderades eftermiddagen med att rensa ur koraller ur karet då det rent ut sagt såg för jävligt ut med alla gamla stora korallskelett och det fanns heller inte mycket utrymme kvar för fiskarna att röra sig på. Det blev 2 10L hinkar fulla med både levande och dött som slängdes och det blev rätt stor skillnad.
  4. Jaha.. nu var det visst ett tag igen som jag uppdaterade här. Det mesta växer som ogräs och fraggar en del. Men nu har jag åkt på massa förbannade trådalger!! Blir till att köpa en Salarias och några nya eremiter. De flesta eremiterna har nog gått hädan vad jag kan se.
  5. Min rollermat har jag dragit utloppet så det sticker ner ett rör under vattenytan. Det funkar riktigt smidigt tycker jag.
  6. Har faktiskt aldrig provat mata dom. Men testa om det funkar. Jag insåg att det var tråkigt att köpa och sen dör dom.
  7. Jag har haft samma sorts sjöstjärna 2 gånger. Men min har också tynat bort på samma sätt som din. Vad jag har förstått och läst mig till så beror det oftast på matbrist och den andra av dom jag hade försvann väldigt fort. Nu för tiden så har jag en Harlequin och vill inte mata den med så lyxig mat.
  8. Nu har jag bytt ut Core7 mot Ati Pro Essentials. Det växer så det knakar just nu. Jag doserar mindre än Core7 och det är billigare i inköp så verkar ju bara vara vinst på det än så länge. Har kört med det i två månader så nu tänkte jag att det är dags att skicka iväg ett test för att se hur värdena står sig.
  9. Jojo började följa Christian_N
  10. Cyanon är tillbaka igen. Lagom roligt. Men så fort min fosfat stiger lite för mycket då kommer det direkt. Kör just nu med RowaPhos för att få ner fostatnivån. Funkar inte det så blir det en omgång med ChemiClean för att bli av med det. Får väl kolla upp E-Bay och Amazon så man kan köpa på sig en nu burk igen.
  11. Jag rekommenderar och Tunge Care Magnet. Även om den kostar en del så finns det ju faktiskt nya blad och andra delar om det skulle gå sönder.
  12. Det beror ju lite på vad du är ute efter. Hur tjockt glas du har och vad är din gräns?
  13. @Jojo Jag har ju lovat en uppdatering länge men efter covid och dåligt med ork så har jag helt enkelt inte tagit tag i det. Det rullar på för fullt. Snart dags att sälja av lite fraggar igen. Gjorde lite tester i förra veckan och det mesta håller sig där det ska. Det enda som utmärker sig är lite högt fosfat men det arbetar jag med att få ner. Supernöjd med nya belysningen! Det växer som ogräs sen den kom på plats. Sen att man måste lyfta av den om man ska göra några stora saker det kan jag leva med då det inte händer allt för ofta 😂 investerade i en Harlequinräka för en månad sen då jag har översållat med små sjöstjärnor. Den lille krabaten har fullt upp men har lär inte svälta. Håll till godo med ett par bilder på det hela.
  14. Jag har under 3-4 år nu kört Triton Core7 men har börjat snegla på ATI Essential Pro då jag tycker Core7 är lite för dyrt egentligen. Behöver man dosera mer av ATI än Core7? Andra för eller nackdelar?
  15. Det skulle det kunna göra. Men vill inte chansa med att bränna koraller om jag fläskar på 100% på dom rören. Har fixat en T5-armatur som jag har i garaget och bränner in rören i.
  16. Jag kör med ett Actinic och tre Blue Plus. Kan skicka en helbild ikväll. Är ute och jobbar. Skickat från min iPhone med Tapatalk

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.