Fantastisk burk!
Lite dåligt med bilder bara.... ;-) hur tjockt glas är det på det karet?
sen skulle jag gärna vilja veta var du fått tag på din loc line, hittar bara blått och orange...
Vad blir snyggast? Med eller utan bakgrund? Vad ska man ha isf? Btn, målat? Vilken färg blir snyggast? Jag har bara kört sötvatten med btn förr, vad är snyggast i saltkar?
Ok, får testa kh först då... Nästa fråga nu när allt är skrubbat och rengjort. akvariet är borrat, ska man använda silikon eller räcker det att dra ihop med packningar i genomföringen?
Nu har jag fått hem ett 160 + sump :-) och massa prylar! Nu är det rengöring som gäller och få igång osmosen... Ska jag göra en liten renovering på osmosen? Den är körd i ett halvår och inte använd sen december.. Vad behövs bytas isf? Bara Membran?
Tackar! Då är frågan, vågar man lita på en säljare ang. omedicinerad sten? Eller går det att se? hur mycket sand ska man ha i (djup) ? Levande eller torr?