Gå till innehåll

loffe82a

Medlem
  • Antal inlägg

    143
  • Gick med

  • Senaste besök

Profilinformation

  • Förnamn
    Henrik
  • Stad
    Ängelholm
  • Antal år inom saltvatten
    12
  • Akvarievolym
    130 ink sump
  • Akvarietillverkare
    Rsm 130d
  • Ljusuppsättning
    T5 lysrör
  • Använder du skummare
    Ja
  • Om JA vid skummare - Vilken
    Orginal
  • Mitt huvudsakliga intresse för karet är
    Övrigt
  • Mitt huvudsakliga intresse för karet är - Övrigt
    Sjöhästar
  • Antal år inom sötvatten
    9 år med sötvatten
  • Använder du Osmosvatten
    Ja
  • Hur många kilo kevande sten har du i akvariet
    ca 10
  • Har du sump
    Ja
  • Storlek på sump
    10
  • Kör du med sand på botten
    Ja
  • Använder du UV-C
    Nej
  • Använder du Ozon
    Nej
  • Använder du zeolitbaserad metod
    Nej

Senaste besökare

Detta fält är avaktiverat av användaren.

loffe82a's prestationer

Korallgalen

Korallgalen (7/14)

  • Snorklande nybörjare
  • Bidragande clownfisk
  • Konversationsstartare
  • Välkomnad
  • Nygammal flundra

Senaste prestationer

12

Omdöme

  1. Skulle vilja ha hjälp med id på dessa om de e någon som vet.
  2. Grattis till fölen. Lycka till!
  3. inga uppdateringar än ep
  4. Jag har använt loctite super glue power flex gel utan några problem..
  5. Jag har ett par av dessa saddleback's som jag fick flytta då dom tog tre anemoner som hem och jagade bort mina vanliga clowner i mitt 375 liters kar, mina anemoner satt en i vart hörn och en i mitten, så de e en chansning.
  6. Har oxå en som går på lite av allt möljigt, nu senast så envisas den att ta en av mina flakväxande korall, har satt upp den och flyttat runt den säkert 20ggr nu men han ger inte upp..
  7. Har själv en sådan och den gör så varje kväll när ljuset släcks.
  8. Ingen som har någon ide om vad de kan vara?
  9. finns väldigt många av dessa, dom är väldigt små tror de e förstorat märmare 50 ggr på denna bild..
  10. någon som vet vad detta kan vara för röd mask? bra, dåligt?
  11. någon som vet var man kan få tag i rotifer i skåne trakten? vet att micromarine har men de e slut i lagret. Mvh Henke
  12. Jag har satt slangar på min box och de fungerar bra. Retur pumpen kan jag inte svara på. Hur stort kar har du?
  13. när jag hade min ciklid odling körde jag med ett sump system till 25 kar på ca 3000 liter totalt och hade då två st 300w och fick upp tempen på 26 grader, har för mig att dessa två var inställda på 30 grader. så prova att höja den lite åt gången så ska de nog gå.
  14. Jag brukar ställa min ett par grader över den temp jag vill ha på vattnet, oftast blir de 2-3 grader över.
  15. Kom hem igår och måttes av två dödsfall i karet två an mina sjöhäst hanar hade dött, verkar som om dom fått de dom kalla webbing, hittar inte mycket info om detta, någon här som vet vad de kan bero på och vad man ska göra för att förhindra att dom andra får de oxå?
×
×
  • Skapa Ny...