-
Hjälp med namn
-
Liatölpens knappbalja
Grattis till fölen. Lycka till!
-
skåningens 300L. i Dalarna
inga uppdateringar än ep
-
vilket lim till fraggar
Jag har använt loctite super glue power flex gel utan några problem..
-
Ett andra clownpar
Jag har ett par av dessa saddleback's som jag fick flytta då dom tog tre anemoner som hem och jagade bort mina vanliga clowner i mitt 375 liters kar, mina anemoner satt en i vart hörn och en i mitten, så de e en chansning.
-
Aldrig hänt mig förr
Har oxå en som går på lite av allt möljigt, nu senast så envisas den att ta en av mina flakväxande korall, har satt upp den och flyttat runt den säkert 20ggr nu men han ger inte upp..
-
Brukar dom uppföra sej så här ?
Har själv en sådan och den gör så varje kväll när ljuset släcks.
-
någon som vet?
Ingen som har någon ide om vad de kan vara?
-
någon som vet?
finns väldigt många av dessa, dom är väldigt små tror de e förstorat märmare 50 ggr på denna bild..
-
någon som vet?
- rotifer
-
Ytavriningsbox?
Jag har satt slangar på min box och de fungerar bra. Retur pumpen kan jag inte svara på. Hur stort kar har du?
-
Hur många W på doppvärmare för större system?
när jag hade min ciklid odling körde jag med ett sump system till 25 kar på ca 3000 liter totalt och hade då två st 300w och fick upp tempen på 26 grader, har för mig att dessa två var inställda på 30 grader. så prova att höja den lite åt gången så ska de nog gå.
-
Hur många W på doppvärmare för större system?
Jag brukar ställa min ett par grader över den temp jag vill ha på vattnet, oftast blir de 2-3 grader över.
-
Vit sjöhäst (kuda)
Kom hem igår och måttes av två dödsfall i karet två an mina sjöhäst hanar hade dött, verkar som om dom fått de dom kalla webbing, hittar inte mycket info om detta, någon här som vet vad de kan bero på och vad man ska göra för att förhindra att dom andra får de oxå?