Postat 16 juni 200421 år Undrar inte så mycket över om det går att tämja muränan som om det går att göra den mindre skygg på något sätt?Vi köpte en muräna i januari och sedan dess har vi sett den 2 ggr.Vi trodde till i fredags att den antingen hade krypit ut och lagt sig och dött bakom akvariet eller att vår enorma eremit Bubba hade ätit upp den.Vi hade en stjärnmuräna förrut och man alltid såg titta fram lite här och där i akvariet. Den här randiga (har inte koll på namnet) visar sig nästan aldrig. Så... vad kan jag göra för att muränan ska bli lite mer "sällskaplig"?
Postat 16 juni 200421 år Du kan testa locka fram den med en räka på en blompinne. Det brukar dom gilla..
Postat 16 juni 200421 år Har alltid matat mina med liknande metod... fast har använt ett genomskinligt rör, typ luftslang fast hård. Tryckt på räkan och viftat lite... funkar kannonProvade också att handmata den en gång... gör INTE det! gör ont!
Postat 22 juni 200421 år Tack för tipsen!Det verkar som om den har blivit lite modigare nu. Den vågar sig ut mera, kan bero på att den antingen är hungrig eller att eremitkräftan är mätt. Kanskehar han upptäckt att han kan klara avBubba (eremiten).Bubba är lite av ett problem, men han har en sådan charm att det är svårt att göra sig av med honom.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.