Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Har ett tomt 60 lit som jag tänkte starta som karantänskar ifall fiskar blir sjuka så jag kan flytta dom dit. Vad ska man ha i ett sånt kar? Grus , Ls , salthalt , uvc , skummare , filtrering ? Vad ska man tänka på?

Postat

Vitsen, i första hand, med ett karantänskar är att låta fiskarna passera karet innan de släpps i huvudkaret.

Jag skulle hålla samma vattenvärden som i huvudkaret. Ha några stenar i så att djuren känner lite trygghet, belysning samt en ordentlig pump.

Postat

Om du bara ska ha det som "sjukhus" så behöver du inget fancy.

När jag haft sjuklingar så har jaga bara haft ett enkelt akvarium med innerfilter och enkelt belysning, sen så har jag dekorerat med lite akvariedekorationer och rör och sån skit så det ska finnas lite gömställen.

LS kan du inte om du ska medeicinera. Skummare och uvc ska vara anstängt likaså, så de är inget du behöver ha.

Men ska du ha en karantän för att ha firrarna i innan du skicka ner dom i huvudkaret så gör som wiking skriver istället.

Wiking: Är de en spitfire jag ser i din avatar?

Postat
Wiking: Är de en spitfire jag ser i din avatar?

Peppz: Det är en MGB Roadster -65. Kör du engelskt?

Postat
Peppz: Det är en MGB Roadster -65. Kör du engelskt?

Inte det, jag drömmer bara om de ;)

Postat

Gjorde jag också innan jag slog till för 8 år sedan. Lite långt mellan Luleå och Falköping, annars kunde du få känna på en högerstyrd engelsman, helt underbart!:smiley16:

Postat
Gjorde jag också innan jag slog till för 8 år sedan. Lite långt mellan Luleå och Falköping, annars kunde du få känna på en högerstyrd engelsman, helt underbart!:smiley16:

Kan tänka mig det. Jag har varit lite småsugen på en spitfire sen jag var liten, en kvartersgranne hade nämligen en knallröd mk3 å den var så jävla snygg :)

En annan bil som också faller mig ismaken är alfas spider. Tycker jag e läcker!

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.