Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

En kul grej hände nu ikväll i mitt akvarium. En Macrodactyla dorensis som jag haft i ett par tre år började precis innan "skymningen", dvs. när min belysning börjar slå av, släppa ifrån sig tusentals turkosa ägg som var ca. 1mm i diameter. På 5 sekunder var det över och det blev stort ståhej bland alla fiskar och räkor som omedelbart började glufsa i sig. Jag blev först lite orolig att äggen kunde vara giftiga, men nu ett par timmar senare har vattnet klarnat och alla middagsgästerna ser pigga ut. Är det någon här på guiden som har varit med om detta tidigare?

post-849-14468916070678_thumb.jpg

post-849-14468916070864_thumb.jpg

Postat

Mycket märkligt!

Säker på att det var anemonen?

Upplevde nämligen samma sak och karet var alldeles disigt, sen såg jag att det var en snäcka, samma typ som du har på bilden, som släppte spermier, antar jag att det är i alla fall. Den har hållit på så hela kvällen sporadiskt och det började efter att små vita, precis som i din bild, äggliknande ting börjati flyta runt i karet.

Postat
  • Författare

Helt säker! Såg själva "äggläggningen" och jag blev så snopen att jag inte hade en tanke på att greppa kameran direkt. Äggen kom i tre eller fyra rejäla puffar och precis när äggen kom ut var de riktigt mörkblå, men de ljusnade snabbt och blev ljusturkosa inom en minut.

Postat

Hehe ok!

Jag har ju ingen anemon så...hur skall jag för klara mina vita prickar :(

Postat
  • Författare

Thomas det är säkert snäckorna dina som är igång. Jag har haft snäckor som släppt ägg i akvariet, men det har aldrig blivit i närheten så mycket ägg som det blev nu. Har du tur blir det bebisar :)

Hittade en länk där det står om en M.Dorensis som släpper ägg varje år:

http://www.advancedaquarist.com/issues/sept2002/aquarium.htm

Så det verkar hända i akvariemiljö lite då och då.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.