Postat 5 april 200916 år undrar om stenkoraller av släktet Favia är nattaktiva. dvs: att polyperna bara är ute på natten.
Postat 5 april 200916 år undrar om stenkoraller av släktet Favia är nattaktiva. dvs: att polyperna bara är ute på natten.Ja i huvudsak är de flesta det, men om man matar med något som krallen kan reagera på kan polyperna även sträcka ut sig dagtid, detta gör de i mitt kar./Gustaf
Postat 5 april 200916 år När jag övermatade mitt nanokar ett tag så var polyperna nästan ute hela tiden.. jag vet att jag hade riktigt hög fosfat under den tiden.. hade en misstanke ett tag att fosfaten triggade polyperna, men främst har jag läst att polyperna ska vara nattaktiva.. nu är fosfaten nere igen och polyperna inne under dagen..
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.