Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Undrar lite om hur man ska få till en bra ytavrinning på mitt nya akvarium... Är i början av planeringsstadiet.

Har läst "Gege's 250 liters mjukis kub" tråden och blivit inspirerad av hans lösningar.

Tanten är att 8-10cm framför bakrutan placeras en glasskiva som är 5-6cm lägre än akvariet är högt och sedan sätta en kam på den. I samma skiva borras två hål i uppkanten, ett till höger och ett till vänster. Dessa ska vara utlopp för retur och ett closedloop system med en uv.

I botten av ytavrinnings delen borras 4-5 hål. tre 25mm för retur och tillopp till closed loop samt två 32mm rör som ska vara hävert till sumpen och katastrofrör. Eventuellt ska ett hål till borras för att mata en skummare med vatten.

Vet inte om det är görbart att borra 6 så stora hål i ett akvarie ca80cm brett men så var tanken...

Med kranar på både returrör från sump och hävert från ytavrinning tänker jag ställa flödet mellan sump och akvarie samt få till en bra nivå i ytavrinningen.

Nu till frågorna. Hur höga ska man göra rören i ytavrinningen? Hur ska man tänka? Ska jag fundera ut ungefär vart jag vill ha nivån och sedan göra röret till sumpen nån cm lägre och katastrofröret typ 10cm högre? Till det eventuella closedloop systemet behövs väll knappast nått rör alls va? Sen om jag ska ha en hävertmatat skummare. Ska du det röret vara lite lägre än röret som går direkt till sumpen??

Hoppas ni förstår hur jag menar och vad det är jag frågar efter :)

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.