Postat 14 december 201113 år finns det grus man kan lägga i i ett kar som är i full gång?Vad menar du med full gång, mend? Vanlig levande sand ska väl inte vara skadligt att lägga i.
Postat 14 december 201113 år Visst kan du fylla på med grus men det kan ju möjligen bli problem. Dels så riskerar du naturligtvis att dränka diverse alger och djur, de kan då dö och stöka till vattenvärden. Dels så brukar det när man fyller på grus i ett akvarium som det är vatten i bli rejält dimmigt. Oavsett hur väl man tvättar gruset, det blir grisigt i alla fall. Det är ju inget bestående problem utan vattnet brukar klarna inom ett par dar men visst är det tänkbart att t ex nån extra känslig korall skulle kunna fara illa under tiden. Fullt möjligt alltså men inte helt utan problem.
Postat 17 februari 201213 år Författare så efter MÅNGA vackor slängde jag i 4 kg sand testa vatnet i levandesand påsen inget högt ca eller nitrat fosfat etc så nu hoppas vi på det besta tror det kan vara bra att tillföra lite nya bakterier med
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.