Postat 13 mars 201312 år Köpte begagnat, fungerande Aqua Medic Yasha Nano. Idag när jag kom hem riktigt spottade/pulserade pumpen ut småbubblor i karet. Jag stängde av, kollade att skummaren verkade ok, sedan borstade jag lite i hålet till karet, men samma ändå. Någon som känner igen och kan ge tips?
Postat 13 mars 201312 år Ja, eftersom pumpen blivit luftfylld när karet varit tömt så sprutar den ut luften när den startas igen. Det kan ta någon minut sen är all luft ute och den bör gå som den ska
Postat 13 mars 201312 år Författare Tack, men det var i lördags jag köpte det...det har alltså funkat till någon gång idag, då det börjat gå ojämnt och spotta och fräsa, och liksom hosta. Kan vattennivån i pumpens del av karet påverka?fyllde på med lite vatten från stora delen av karet, men det hjälpte såklart inte. Suck! Ändrat 13 mars 201312 år av Maggan
Postat 13 mars 201312 år Författare Har undersökt lite till, och det verkar inte vara pumpen som går ojämnt utan skummaren. Låter det mer bekant? Vet inte om det är rengöring eller inställningar eller vad som ska till, så jag tar fortfarande tacksamt emot all hjälp som kan fås!
Postat 13 mars 201312 år Ja, det är nog troligare att skuaren drar luft ojämt. Kan bero på att den behöver göras rent eller så är det stopp i luftslangen
Postat 13 mars 201312 år Författare Slangen verkar Ok, men motorn till skummaren satt upp och ner...vet inte om det är allt, det låter lite ojämnt än, en mycket bättre. Tack för support! Man lär sig lite i taget!
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.