Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Jag har idag en 150W MH så jag ska inte byta ut denna jag vet varför man har MH oxå.. så hallshugg mig inte men jag har en tanke... smiley4.gif

Bygglampor har ju grymt fel ljusspektra med sina låga kelvintal men Hallogenlampor som sitter i bilar just såna som har det där superblåa ljuset, dimmlampor eller va det heter. Kan inte dessa nå närmare i specktra? någon som vet vilket frkvänsområde dessa håller? Det har inte varit uppe på forumet så jag vet inte det kankse är bara jag som är helt knasig men ljuset käns som en akvariebelysning i färgen... =)

http://www.biltema.se/products/product.asp?SecId=1211&iI temId=14533

Postat

Det har varit uppe till diskussion tidigare, men i en gammal version av forumet.

och det som vi kom fram till då var att det inte blir direkt billigare om du ska ha riktiga xenon lampor iom att de har liknande krav på utrustningen runtomkring som MH och lamporna kostar även de mycket.

De lamporna som finns på biltema är bara färgade och har inte ett "riktigt" högt kelvintal.

Men kan man få tag på belysningen från en bil som har xenon till ett bra pris kan ju detta kanske funka, men jag tror fortfarande att det inte är tillräckligt högt kelvintal enns i xenon lamporna.

Jag tror nog det endå blir billigare att köpa en begagnad MH som då är gjord för akvariebruk.

__________________

zacke.sytes.net

Postat

jodå det har varit uppe förut å man kom fram till att det inte räker på långa väga med dessa lampor tror att kelvin låg på 3-4000 max.

Postat

ok Så inget sätt att komma runt det saftiga priset på just ljus... hmm antar att det bara är att fortsätta köra på sin gamla hederliga MH 150 Watt då.. tack för förklaringen grabbar smiley14.gif

Postat

Begagnad MH behöver inte alls vara så dyrt, om man bara har lite tålamod så går det att hitta för klart överkomliga priser. Lamporna till är ju dock dyra, men man får väl hopaps att priserna på dessa kan sjunka i framtiden.

__________________

zacke.sytes.net

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.