Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Jag har läst att många kopplar sina RO rakt på blandaren. Någon snabbkoppling eller liknande. Det man måste se upp med när man kopplar så är att dom allra flesta blandare är inte utformade för ett sådant mottryck som är i en RO vilket kan leda till allvarliga problem.

Fick en jäkla skrapa av rörkrökaren när jag kopplat en diskmaskin rakt på blandaren. Det kan då sa va att har man otur kan det bli sådant tryck så man blåste packningen i blandaren eller rent av att det blir sådant tryck så hela blandaren pajar så man ej kan jystera varmt och kallt.

Han sa till mig att man skall koppla rakt på röret om man ska koppla allt eller ha en blandare med uttag för extra utrusning.

Stämmer detta? Låter troligt i mina öron

Men va vet en glad amatör som jag.

Ja har min RO kopplad rakt på röret och det va det enda som va godkänt om jag ej skulle byta blandare

Postat

Det finns en risk, men oftast finns det ett mottryck i varmvattenröret kraftigt minska effekten, men som sagt en risk finns, och den ökar om man samtidigt spolar mycket varmvatten i nån annan kran (orsakar en tryckminskning i varmvattenröret).. Hos mig är osmosen direktkopplad till kallvattenröret, men diskmaskinen får stå sitt kast och gå på blandaren ;)

Postat

Jag har både diskmaskin och RO rakt på rören

Du hade inte rörkrökaren helt fel när han koppla in det

Postat

Det är så att blandare med pip är inte gjorda för att bli trycksatta

Så det är inte bra att göra så framförallt om man inte är hemma

Sen är det ett problem om man kopplar in den på tex en duschblandare om blandaren har dåliga backventiler för då kan vatten gå mellan kallt och varmt så om man bor i ett

Hyreshus så kan det bli så att ingen i huset får varmt varmvatten

Sen skall osmosen ha kallt vatten

Micke

Postat

jag pajade min köksblandare med en bänkdiskmaskin direkt på kranen... inte roligt att betala för ny kran, som tur är gjorde en krökare jag känner jobbet för en flaska whisky... tyvärr satte han inte in en extra koppling för osmos...

Postat

Vandal: Har du en t-koppling kan du ju bara gänga på en till t-koppling efter den. kostar en hundring på bauhaus + 10 spänn för gängtejp och tar 10 minuter :)

Har min på kallvattnet innan tvättmaskinen.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.