Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Tjo jag bor i Falköping och undrar vart ni rek. mig att köpa levandesten ifrån? pris? kvalite? erfarenheter?

Postat

Hej,du kan köpa sten i göteborg ,linköping ,karlstad,dom är närmast,dom flesta kan även skicka med bussgods.kul med en saltis till i Falköping.Mvh Stefan slå en signal vet ja

Postat

Jag bör i Skövde och hittade inte någon butik i närheten som är tillräckligt bra på saltvatten. Jag ringde runt till de olika saltvattensbutikerna i mellansverige och fastnade för en av dem. jag tänker inte rekommendera någon utan det är bäst att du själv ringer runt lite för att se vem du fastnar för.

De flesta av dem kan skicka sten på bussfrakt om du inte har möjlighet att själv hämta stenen.

Kolla in länkarna på startsidan, där hittar du tel. nr och adresser.

Ett besök i en saltvattens butik är att rekommendera. Du kan bland annat få tips om hur man bygger ett snyggt rev (det är som sagt en konst).

Postat
  • Författare
Hej,du kan köpa sten i göteborg ,linköping ,karlstad,dom är närmast,dom flesta kan även skicka med bussgods.kul med en saltis till i Falköping.Mvh Stefan slå en signal vet ja

Hej Stefan & Nocker!

Några specifika affärer ni personligen kan rekomendera med bra utbud/kunskap av LS?

Vad jag har snappat upp är väl att man ska försöka leta efter porös sten med mycket liv i (hur man nu vet det innan det gått ett tag i karet? någon sa att den ska lukta (illa) och vara varm? sanning?).. skulle tydligen även undvika sten från nerlaggda kar..

är det sten från bali som gäller? eller ska man söka annat?

alla tipps välkommna!

Postat

Jag kan skicka ett pm till dig om vilken affär jag föredrar, eftersom det brukar vara ett känsligt ämne.

Postat
  • Författare
Jag kan skicka ett pm till dig om vilken affär jag föredrar, eftersom det brukar vara ett känsligt ämne.

gör gärna detta..

Postat

vad kul att det finns fler här omkring som håller på med saltvatten trode inte det.

nockner skulle du kunna skicka pm till mig ochså angående saltvattensbutiken.

mvh jonny

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.