Postat 17 februari 201411 år Har planer på att införskaffa en Ecotech Radion XR30W Pro som är en ganska så kraftig belysning för mitt akvarium på 128l. Det jag undrar är hur man ska handskas med en sådan. Är det bara att köra fullt blås med en gång. Kan man fortfarande köra 7 1/2 timme ljust utan att främja algtillväxten.
Postat 17 februari 201411 år Beror väll på vad du har för ljus idag. Dumt att börja på fullt då det är bra tryck i domdera.. Jag startade med 40% på mina två PRO. Tiden kan du nog köra. Samma som idag.
Postat 17 februari 201411 år Har du tur så lyckas du få tag i en pro g2 om du vill ha en snart . Då dom utgått . G3 anländer snart men självklart ännu dyrare då. Jag hade absolut inte kört en radion på full effekt över 128 liter. Jag har kört x antal radion under mina år jag körde en på 250 liter och inte ens då körde jag fullt ut på alla kanaler . Nu ska jag köra en över 80 liter kommer hålla mig runt 30 procent av effekten eventuellt upp till 40
Postat 17 februari 201411 år Författare Tack för svar. Det låter spännande med en G3. Kan man räkna med en sådan den här sidan sommaren tro?
Postat 17 februari 201411 år Författare Den tiden går ju att vänta Jag har inte så mycket just nu i karet, mest lite fiskar och renhållningspersonal. En goniopora och någon annan grej som ser ut som gröna blad som sitter fast på en sten.
Postat 17 februari 201411 år G2 är ju oandrasidan ett bra köp nu. Billigare då de säljer ut lagret.inte så mycket som skiljer mellan g2 PRO och g3 i färg och inställningar. Och PRO är ju lite kraftigare.
Postat 17 februari 201411 år Jag hade 3st gen1 över 375l körde fullt blås direkt utan någon negativ effektNu kör jag 4st gen1 + 4x54w t5 över 1070lInga nya koraller har tagit skada när dom kommigt i
Postat 17 februari 201411 år Författare Kanon! G3 pro har funnits att beställa från 14 januari för endast 749$ alltså under 5000 svenska riksdaler. Detta är ju ett givet köp.http://www.advancedaquarist.com/blog/ecotech-marine-announces-third-generation-radion-led-light-fixtures
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.