Postat 24 augusti 201411 år Vi tillverkade osmosvatten för första gången idag och nu undrar jag vad får överskottsvattnet för kvalité?Blir det ett sämre vatten än vad det var innan man körde igenom det?Slänger ni det eller använder det till annat?
Postat 24 augusti 201411 år Jag låter mitt gå rakt i avloppet av ren lättja. Eftersom vattnet som går in är klart som dricksvatten tror jag inte vattnet som kommer ut som överskottsvattnet är av marginellt sämre kvalitet än det som gick in. Om man vill vara miljövänlig så kan man ju åtminstone använda det som blomvatten =)
Postat 25 augusti 201411 år Är ju vanligt vatten medan det som membranet släpper igenom kommer ur en slang och resten i andra. Har ni bra kvalitet så fungerar det utan RO också.
Postat 28 augusti 201411 år Författare Tack, det var väl mest att det kändes fel att slänga "rent" vatten, men då kan vi ta vattnet till stallet.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.