Postat 13 november 201410 år Hej' jag har ett 120l och behöver tips på lätta fiskar som passar en nying som jag, ja nemo är såklart självklar.. vet att det är länge tills jag kan ha i dom i karet men jag kan googla kika runt och se vad dom behöver för att trivas..
Postat 13 november 201410 år Torped gobys är roliga, synliga hela dagen, på natten gräver de ur sanden under ls som skydd. Väldigt enkla äter allt.Kardinal fiskar är också lättskötta, finns vanliga svartvita eller de som jag föredrar är pyjamas varianten.
Postat 13 november 201410 år Författare Torped gobys är roliga, synliga hela dagen, på natten gräver de ur sanden under ls som skydd. Väldigt enkla äter allt.Kardinal fiskar är också lättskötta, finns vanliga svartvita eller de som jag föredrar är pyjamas varianten.tack för snabbt svar! ska genast kika på dom, går dom ihop med clowner?
Postat 13 november 201410 år roligt med nytt folk här finns många fina fiskar att välja mellan svårt att se ut ngn åt dig.Men en algätare kan vara bra att ha också mvh Ola. PS här en länk du kan kolla lite fisk på. http://se.reeflex.net/kategorie/5.html
Postat 13 november 201410 år Författare roligt med nytt folk här finns många fina fiskar att välja mellan svårt att se ut ngn åt dig.Men en algätare kan vara bra att ha också mvh Ola. PS här en länk du kan kolla lite fisk på. http://se.reeflex.net/kategorie/5.htmlTack ola! ja fy detta var verkligen konstiga namn hit och dit..tyckte sötvattens namnen var grekiskan, men detta är nog värre:), men kul, lär mig lite åt gången... stimfiskar, tips?
Postat 14 november 201410 år De går ihop med clowner, eldsjärts gobysar är same same, endast kulör som skiljer åt vad jag vet.Som Ola skrev är algätare bra att ha, jag har provat med Sinularia, men haft svårt att få den att ta någon annan föda än det som växer på stenen och vilket i slutändan har resulterat i en mager sak. Numera så har jag sjöborre, som också är en rolig figur att titta på i månljuset när han far omkring.Kirurg fiskarna är fina men blir ganska stora vilket inte passat i det karet jag har idag, men det blir i nästa(som kommer om tre veckor
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.