Gå till innehåll

Utmobbad clownfisk


Rekommenderade inlägg

Postat

Jag har tre clownfiskar (ocellaris) som tills nyligen höll ihop alla tre. Nu verkar det dock som om två av dem blivit ett par och jagar bort den tredje som gömmer sig i ett hörn i akvariet. Den utmobbade är mycket mindre än de andra två men äter fortfarande med god aptit. Vad skall jag göra? Skall jag plocka bort den lille? Är det fiskplågeri att ha den kvar?

Karin

Postat

Enligt min kunskap är det naturligt att det blir på det viset om det nu är så att de 2 har blivit ett par. De jagar ihjäl den andre för att få reviret för sig själva.

Det vanligaste sättet att vara säker på att få ett par clowner är att köpa ca 5 st och sedan vänta på att 2 st teamar ihop och tar livet av de andra, tyvärr.

Postat

Tråkigt det där med dina Clowner.

Jag tycker att du skall ta och fiska upp den på en gång och gå med den till din butik och byta in den mot nån annan fisk som funkar i ditt akvarium. Därför den kommer garanterat att bli dödad då de andra kommer igång och blir könsmogna eller börjar leka!

Jag personligen tycker inte att man skall köpa 5 clowner för att para ut dem till ett par . Dels så tycker jag det är onödigt lidande för fisken att 3 av dem troligtvis blir ihjäljagade. Mitt tips till dem som vill ha ett par av clownfiskar är att köpa 2 icke könsmogna fiskar där en är lite större än den andre så löser det sig själv för det mesta och den stora blir hona och den lilla hane!

Allt gott

Tommy

Postat

Tack för era svar. Jag har kollat med min butik och jag skall lämna tillbaka den så fort som möjligt. En sak som förvånar mig är dock att så länge lyset inte är på så håller alla tre ihop igen. Detta är något som hänt nu de senaste dagarna. Innan dess höll den lille sig för sig själv även när det var mörkt.

Karin

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Ditt tidigare innehåll har återskapats.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Skapa Ny...