Postat 14 april 201510 år Hej!Jag har för hög nitrat i mitt kar och har tänkt att köra med Ultra bak som kolfilterkälla för att på sikt få ner nitratvärdet. Enklarst vore att göra detta automatiskt med tex en : http://www.drakfisken.se/doseringspumpar/1809-grotech-tec-1-ng.htmlFunkar det?Vidare har jag tidigare kört med kranvatten till karet men mätt upp för högt nitratvärde i det vattnet så nu tänkte jag gå över till RO. Är detta en ok RO? : http://www.drakfisken.se/osmos/1202-aqualight-picobello.html#/modell-190_liter_per_dagMvh Andreas
Postat 15 april 201510 år Zeovak i öppnad flaska ska väl stå i kylskåp? Sen doserar man så lite av det att det skulle bli liggande i slangen i flera veckor... Späder man ut det blir det istället ännu kortare hållbarhet... Och eventuellt börjar det växa på sig i slangen.... Tror det blir svårt....
Postat 15 april 201510 år RO:n är av helt ok modell, kör en själv. Komplettera dock med silikatfilter. UltraBak har jag själv inte använt, men är inte den ett komplement till deras bakteriekulturer för att få max effekt o tillväxt? Någon annan kanske är mer inläst på om den går att använda ensam.
Postat 15 april 201510 år Författare Är Ultra Bak och zeovak samma sak? Som jag uppfattade det när jag pratade med Triton är Ultra bak en mer balanserad variant av Vodka i vodkametoden. Syftet är att mata nitrifikationsbakterierna i karet. Kanske är det för kort hållbarhet på det också samt krav på kylskåpstemp?
Postat 15 april 201510 år Fauna Marin Ultra Bak går bra att dosera med doserpump. Det har jag gjort själv länge.Osmosen är en helt OK enhet till ett mkt bra pris. Kolfilter och partikelfilter är dock rätt så små och måste bytas oftare än på en del större osmosenheter.
Postat 15 april 201510 år Författare Tack för infon Hans :-)Ska jag då späda ut den med osmosvetten eller köra den koncentrerad? Inga krav på kyltemp?
Postat 15 april 201510 år Författare Nu har jag beställt grejerna. Hoppas att jag kan få ner värdena på sikt nu... Sen får det bli ett nytt försök på nån SPS :-)//A
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.