Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat
On 2016-06-11 at 21:23, Daniel Lundblad sa:

Har nu besökt de två butiker som säljer saltvattenfisk och som ligger på någorlunda avstånd (ca 40 minutes med bil). Hittade vare sig eremiter, Salarias eller borrar. :(


På Zoohoo i Västerås köpte jag min sjöborre. Kunde de inte skicka efter då?

Postat
  • Författare
23 timmar sedan, eksalt sa:


På Zoohoo i Västerås köpte jag min sjöborre. Kunde de inte skicka efter då?

Var inne på Zoohoo så sent som i måndags. Det var dock ganska tomt i burkarna och när jag frågade om kommande leveranser, visade det sig att deras grossist har semesterstängt. Jag antar att jag kan beställa en sjöborre av någon lämplig firma på nätet som skickar djur. Tycker dock bäst om att handla över disk om det går. Någon som har erfarenhet av att beställa djur via postorder? Brukar det fungera bra? Vilka firmor är att rekommendera? Såg att några firmor inte bara skickar ryggradslösa djur utan även fisk.

Postat

Klart de har semesterstängt :/
Har aldrig beställt djur på postorder, föredrar också över disk. 

  • 2 veckor senare...
Postat

Jag köpte min Dolobela på Aqua Stockholm ner den var färdig med rensning av min akvarium lämnade jag den tillbaka och fick non koral for det.

MVH Martin 

Postat
  • Författare

Har funderat på möjligheten att "hyra" en överdimensionerad algätare under en kortare tid. Dock hade det varit enklare att göra det om jag bott t ex i Stockholm där det finns ett antal butiker med salt (och även ett gäng hobbyister). Det finns ett fåtal nackdelar med att leva på landet :).

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.