Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Någon som vet vad det finns det för typer av rovfiskar att ha i saltvattensakvarium?

Postat

drakfiskar, muränor, tryckare, hajar osvosv

Postat

Ok, vet du var det finns bilder på såna eller vilka affärer som säljer dom.

Jag bor i GBG.

Postat

Dom absolut vanligaste drakfiskarna och muränorna finns på denna sidas artregister.

Postat

hajar är väll inte att rekomendera om du inte ska ha ett jätte akvarium.

Postat

Det är ingen här som rekomenderat hajar, eller?

Postat

Finns det inga små hajar som man kan ha? Tänkte ha ca 500 l

Postat

Skippa hajar är mitt råd.

Finns ingen haj som på sikt mår riktigt bra i 500liter..

De som säljs är ofta bebisar... känsliga och ömtåliga till en början... och sen stora matvrak.

Postat

Hej vänner!!

Jag har precisbeställt en haj, bambu, tänkte se om man kan få den o trivas. En polare till mej i USA har haft hajar länge, han har tom svarttippade revhajar och det går bra. Nu har han kanske lite större balja än vi andra (ca 2100L) men i hans lilla(720L)har hantvå bambu tillsammans med andra "vanliga" fiskar och det har han haft de senaste 2åren, utan problem. Det enda han sagt till mej är att använda den största skummare som går in i huset, då dessa varelser skitar ner ganska ordentligt . Själv har jag haft en ruggigt glupsk stjärnmuräna i många år och detta fungerar utmärkt. Den enda som har något ont av denna lilla ål är min sambo, hon fick ett rejält bett av densamma då vi flyttade om lite på stenarna för några månader sen. Jag kunde inte tro att en 55cm lång ål kunde bita så illa. Mitt kar är på ca 980L ( Hemmabygge ).

Postat

Någon som har några bra bilder på hajjar eller andra tuffa fiskar som man kan ha i saltvattensakvarium?

Jag har nu ett 540 l kar med 3 st redtail och en arrowana samt lite andra fiskar så jag vet hur det kan vara när fiskar växer ur ett kar. Jag gav precis bort en redtail på ca 40 cm till universeum i GBG, han råkade äta upp 2 av mina 4 paron hajar under sommaren så då tröttnade jag. Nu tänker jag göra om detta kar till saltvatten och tänka 2 ggr innan jag köper för stora fiskar.

Postat

Annat alternativ till rovfiskar, om man har stor bottenyta, är den blåprickiga rockan som inte blir så vansinigt stor, dock kräver den stora sandutrymmen som sagt.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.