Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej,

Någon som har testat de nya megacrome-lamporna från Giesemann? Skall visst ha ett väldigt högt lumen-värde (14500 lumen tror jag). Lite info om lampan

Kompisen har beställt hem några, skall bli kul att se hur de är (jämfört med mina aquaconnect-lampor).

Postat

Hej,

jag har sedan 2 veckor tillbaka en Megachrome 400W i drift. Kan inte så mycket detaljer - men jmf med AquaMedic 10.000K 400Wverkar Giesemann lampan ljusstarkare och lite mer åt det blå/lila hållet - vad det nu innebär.

Tyvärr har min lampa problem att tända - menenl Harald Lukasch (pers medd) på aquaristic.net är vanligt med detta fel efter transport utav MH lampor.

Postat

Hej,

ok, ja det är ju lite svårt att skriva om hur ljuset ser ut, man måste nog se det.

Har faktiskt aldrig haft problem (peppar, peppar..) med den typen av fel, tror inte det är så vanligt heller vad jag vet. Transporteras gör dom ju alltid oavsett var man köper dom. Någon mer som haft denna typen av problem?

Postat

Har hört att ett par andra har haft problem med detta efter att ha bytt lampa och då har det varit något som heter tändare eller kondensator vill jag minnas

Postat

Här kommer en bra länk, när det gäller att felsöka MH lampor (och drivdon): Trouble Shooting HID lighting

Postat

Nicklas,

jag syftade på skillnaden mellan att beställa några metallhalogen via DPD (posten) för privat brukoch en lastbil till någon grossist som sedan transporterar till butik. Tro mig - det är stor skillnad. Posten är ju inte direkt kända för sin varsamma hantering.

Men det är kanske jag som har haft otur...

Återkommer med info när jag erhållit mina ersättningslampor. Då kanske kvalitetsfrågan går att bedömma bättre.

mvh/Erik

Postat

Hej,

Ok, då är jag med..

Ja, återkom gärna med info om lamporna.

Postat

Tycker ju att lampan antingen borde funka eller inte, den består ju av små glasbehållare med gas i och små metall trådar. Skulle något gå sönder i lampan borde den ju inte bara vara trög i starten ?

/Mattias

Postat

Mattias, absolut rätt - jag håller med att så borde det vara.

Men riktigt så enkelt är det nog inte. Under de 15 år jag använt HQI lampor, eller HID som de kallas idag, så har jag stött på lampor som beroende på fabrikationsfel/trsp-skador har svårare att tända.Det har aldrig varit problem att få en ny och då man talar med fabrikantenförstår de problematiken och ersätter lampan utan några invändningar.

Min Megachrome 400W tänder var 5-10 gång - trots byte av alla andra komponenter i armaturen.

Men som jag nämnde i tråden tidigare - jag kan inte alla detaljer om MH-lampor

Postat

Hej,

Erik, du har inte testat lampan i en annan armatur?

Postat

Nej jag vet ju inte heller riktigt hur det egentligen funkar med lampan och armaturen, tycker bara att det borde vara så här, men det säger ju inte att det är det :-)

Är det några problem att få en ny ifrån Aquaristic.net ?

Jag undrar inför framtida beställning när det är dags att byta ut mina nuvarande.

Postat

Nicklas - jo, jag har 3 olika 400W armaturer - alla fungerar utmärkt med lampor från andra fabrikat. Därav mitt konstaterande om Megachromelampan, men som sagt, jag kan ha haft otur med frakten? När de nya lampornaanländer återkommer jag med rapport.

Mattias - nej, absolut inte. Aquaristic.net är nog en av de mer tillförlitliga internetshoppar jag stött på. Harald Lukasch som äger shoppen började sälja över nätet för många år sedan och är dessutom en mycket trevlig person.

Var iFlorida för några dagar sedan och besökte en butik som använde Ushiolampor 50.000K(stavas så?). Intressant ljus - påminner mkt om 20.000K - var det någon som använde dessa idag?

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.