Postat 13 mars 200619 år Jag önskar att jag kunde skylla på Murphy, men det kan jag inte.Just nu står en avfuktningsfläkt i mitt kök.Igår glömde jag bort att jag körde på osmosfiltret för att fylla på mitt extra kärl. Hörde hur det plaskade vid 3-tiden inatt, men brydde mig inte mer om det. Vid 5-tiden gick jag upp för att kolla & blev blöt om fötterna. Tog alla mattor & handdukar jag hade för att rädda situationen. Filtrets kapacitet är 280l/d & kärlet har nog runnit över ca 5 timmar. Inte jätte mkt vatten, men tillräckligt för huvudvärk. Vi får se hur det går, jag bor iallafall på bottenvåningen i ett nytt betonghus. Det mesta läg på golvet, men mkt hade letat sig under diskbänken. Mattorna intill hade sugit upp en del
Postat 13 mars 200619 år Ajajaj... Hoppas verkligen det ordnar sig. Du får säga till om du behöver akuthjälp med något.Har själv glömt osmosen på flera ggr, men det hela står i badrummet så översvämningen spelar ingen roll.
Postat 13 mars 200619 år Hej,Ett tips i "röran" är att fortsättningsvis programera alarmfunktionen på mobilen, som man oftast har med sig. Detta har räddat mig flera ggr./ Hälsningar Pär
Postat 14 mars 200619 år Hmm, ja det här låt kjent. Har gjort samme sak, et par ganger. Men har nå begynt med alarm på mobilen. Og har blitt reddet hvertfall et par ganger hvor man holder på med noe annet. Var til og med på vei ut av huset en gång. Bort til kompis..... skal nå sette osmoseanlegget i rom med sluk ja.2mas
Postat 14 mars 200619 år Författare Ja, hädan efter ska jag också ställa alarmet på mobilen & hålla till på toaletten. Man får trösta sig med att inget levande dog:ler:
Postat 15 mars 200619 år vattenlarm som ser likadant ut som brandlarmet kostar 150:- på klasolsson. ;-)
Postat 15 mars 200619 år Författare Har faktiskt beställt det tidigare idag från Droppteknik i Uppsala. Nivåvakt ska också införskaffas. Hängslen & livrem hädanefter;)
Postat 15 mars 200619 år Vad har man för larmsändare till mobilen ?Är det någon typ av SMS-sändare ?Kör du via Internet för att skicka SMS-meddelande eller har du en speciell SMS-sändare ?Vad kostar dom ?Var köper man dom ?/Uffe2Hej,Ett tips i "röran" är att fortsättningsvis programera alarmfunktionen på mobilen, som man oftast har med sig. Detta har räddat mig flera ggr./ Hälsningar Pär
Postat 15 mars 200619 år Han menar nog bara att om han sätter på osmosen och det tar 5 timmar att fylla en dunk så sätter han Alarmet på telefonen så att det piper 4 timmar o 45 minuter senare.För SMS-varning får man väl skaffa en IKS eller Aquatronica.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.