Postat 31 mars 200619 år Tänkte höra med er här inne om det är någon som har erfarenhet av Flavissimus ?är den som andra fjärilar så dom kan gå på koraller ? är dom svåra att få och äta ?
Postat 31 mars 200619 år Jag har två stycken forcipiger flavisimus. Änsålänge har jag bara märkt att dem tar mina rörmaskar men låter allt annat vara. Mina var också ganska kinkiga med maten i början men efter ett tag så gick det bättre o bättre, nu är dem riktiga matvrak hehe. Jag ger dem mestadels artemia, har provat någångång med ocean nutrion foder men det får dem inte in i munnen. Utan man får prova mala det på något vis. Väldigt nyfikna fiskar också som följer efter en när man e vid eller i akvariet.
Postat 31 mars 200619 år Forcipiger longirostris ska vara revsäker men däremot inte flavimus men det är är nog väldigt olika individ från individ.Jag har en Chelmon hemma som inte rör några koraller ( än så länge) . Men klokast är nog att hålla ett extra vakande öga när man har fjärilar ihop med koraller.Mvh Magnus
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.