Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat


Är det någon som har erfarenhet av denna fisk?


Vad jag har läst så ska den vara enkel att hålla ifall man har mycket levande sten och karet inte är nystartat.
Postat
Den ska väll inte vara så svår om man har gott om sten å levande djur i den men se till att fisken är ganska så fet när du köper den det är lätt att dom mgrar av om dom går i butiken en längre tid eftersom det sällan finns den stenmängd dom vill ha.
men som du säger gott om sten å ej ett nystartat akvarium
Postat
Man brukar säga att det behövs minst 50 kg bra levande sten per mandarin. Det ska finnas gott om copepoder som är små små räkdjur. Utan dessa svälter fisken ihjäl. Det är endast ett fåtal mandariner som äter ordentligt med fryst foder och dylikt.
Postat
Min har klarat sig fint, dock så går den ju med ca 100KG LS. Har sett den ta Artemia ibland om det seglar förbi en bit framför munnen, men den jagar inte fruset "aktivt".
Postat


Jag har 80 kg LS i mitt så det borde räcka, men det har inte varit igång så länge.Startade det i augusti så jag vet inte ifall jag vågar köpa en ännu. Kommer nog att vänta ett antal månader till innan det kan bli aktuellt med ett inköp.


Man vill ju inte att den ska svälta.
Postat
Ett bra sätt att se om den skulle klara sig är ju att lysa med en ficklampa i karet om natten, man brukar kunna se en hel del småkryp i akvariet då.
Och om mattillgången och vattenkvalitén är bra så bör det ju inte finnas några hinder.

Postat


jag har idag snackat med reefz**e här i stan ,för jaghar varit sugen på just den fisken en tid nu och dom har flera st hemma nu ,ca 160 :- ochev såkan deras exemplar ätavanlig mat med så jag ska köpa en så fort jag kan ,och sammtidigt kolla så att just den jag köper även äter foder. för dom är för underbara [img]https://www.saltvattensguiden.se/forumet/smileys/smiley2.gif[/img][url="http://www.divegallery.com/mandarinfish.htm"]http://www.divegallery.com/mandarinfish.htm[/url]


Postat
Kan man ha mer än en? Hur är det med revir osv.
Postat


Du kan ha en hane och en hona,men om du försöker stoppa i t.ex picturatus-par också,så slår dom ihjäl varann.(om du inte har en enorm tank och stoppar i allihop samtidigt)Däremot verkar dom tolerera andra typ "scooterblennies"


Mandariner är lätta bara dom klarat acklimatiseringen och det finns tillräckligt med copepods odyl.prova stoppa artemia i porös stenbit som du lägger på botten!
Postat
Tror även att det ska gå att få lek på dom i akvarium
Postat
De är lätta på så sätt att de är inte särskilt känsliga för sjukdomar eller vattenvärden. De kan dock bli stressade av andra mer aggresiva fiskar.

Det funkar alldeles utmärkt att hålla dem i par. Hanen känner man igen på ryggfenan som är förlängd till en spets. Ett par är dock max om man inte har ett gigantiskt akvarium.

Det stora problemet är maten... och det verkar vara ett STORT problem. De flesta mandariner i fångenskap dör faktiskt inom ett par månader... så jag tycker inte man ska ha för bråttom. Och var noga med att inte köpa allt för smala exemplar.

Lek har rapporterats vid flera tillfällen. Jag har även läst upp en lyckad uppfödning i Tyskland, men det lär vara extremt svårt.
Postat


jag har haft lek av mina flera gånger,men aldrig försökt tatillvara på resultatet.(nästa gång, jag lovar)


En sak till,dom hoppar! jag har förlorat åtminstone ett par som tjackat "enkel ur karet"[img]https://www.saltvattensguiden.se/forumet/smileys/smiley6.gif[/img]
Postat
Fick en jätte bra bild utav Igge
och hans par ser ut att må gott i karet [img]https://www.saltvattensguiden.se/forumet/smileys/smiley2.gif[/img]
[img]https://www.saltvattensguiden.se/images/Synchiropus_splendidus.jpg[/img]

Postat
jag har haft mitt par i ca 18 månader nu
Postat
jag har ett 540 L med 80 - 100 kg LS

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.