Postat 6 maj 200421 år Mitrax tror jag att den heter en lite crabba som sägs äta valonia har även hörta en del som fått Lo vulpinus att äta valoni men det är ganska sällsynt
Postat 6 maj 200421 år Denna Mitrax krabba då, är den rev säker i övrigt. Eller börjar den knapra koraller när algerna är slut?
Postat 6 maj 200421 år Har två Mitrax.. Men tycker inte att dom äter så mycket valonia.. Lite missnöjd.. Men dom får vara kvar i karet.. något äter dom.. Alger eller nått. Fina att kolla på..
Postat 6 maj 200421 år Här är en länk från Reefkeeping om Valonia http://reefkeeping.com/issues/2002-02/hcj/feature/index.htm Man bekämpar dem i princip som med alla andra alger. Minskar tillväxten genom att: - se till att de inte får tillräckligt med näring och ljus. - att det finns andra alger såsom Caulerpa som konkurrerar om näringen. Bekämpar nuvarande beståndet genom att: - plocka för hand - skaffa möjliga predatorer såsom Lo Vulpinus och andra kaninfiskar och/eller Mitrax-krabbor även Desjardinii-kirurger ska fungera ibland. Oftast är det de större fiskarna som ska till för att kunna äta större bubbelalger. Om det finns andra alger som är godare är det mycket troligt att fiskarna kommer äta upp dessa först... så det gäller att bekämpa alger totalt, inte bara Valonia.
Postat 6 maj 200421 år Jag har också fått en massa valonia och är det någon som lyckats med att ta bort dem med hjälp av någon fisk eller krabba? Jag funderar lite på att att köpa något mot det men vet inte vilket som är bäst ännu.
Postat 6 maj 200421 år hallå!!köpte en krabba på marinakvariet i göteborg,de ser ut som han har gjort ett bra jobb hittils..
Postat 6 maj 200421 år jag har inte så mycket valonia kvar heller.. kanske är mina mitrax duktiga..? Roliga djur..
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.