Postat 22 december 200321 år Hej på Er, Går o funderar på hur jag skall göra... skall uppgradera till ca: 450L men kan inte bestämma mig för om jag skall köpa ett percula 120 eller ett "vanligt" akvarium med sump. Jag är ganska orolig för att sumpen skall svämma över och ställa till med mer vattenskador än jag redan har.Kan tilläggas att jag INTE har för avsikt att ha något borrat kar utan använda mig av "påhängs" ytavrinning. Percula kanska inte har så många möjligheter men det känns säkrare på något sätt.Vad tycker Ni??? Är det ett riskmoment med sump eller oroar jag mig i onödan??.Inser med detta inlägg att jag kanske måste ändra mitt "valspråk"__________________Il be back! Niclas 450L + 110L sump IKS Dator 2x150W MH, Ozon, UV-C, Kalkvatten, Kalreaktor, Nitratfilter mm.
Postat 22 december 200321 år Tycker inte det är nån risk med sump, se till att sumpen klarar av att ta det extra vatten som kommer att bli vid eventuellt strömavbrott så är det lungt! Sen vet jag inte så mycket om dessa ytavrinningsboxar, men jag skulle ha svårt att lita på en! Ett borrat kar, med rätt byggd sump och riktiga rör är enligt mig ingen risk! __________________/Björn
Postat 22 december 200321 år Nu har jag beställt ett percula 120, så får det bli!__________________Il be back! Niclas 450L + 110L sump IKS Dator 2x150W MH, Ozon, UV-C, Kalkvatten, Kalreaktor, Nitratfilter mm.
Postat 22 december 200321 år Håller med! men jag kommer att sova lugnare...__________________Il be back! Niclas 450L + 110L sump IKS Dator 2x150W MH, Ozon, UV-C, Kalkvatten, Kalreaktor, Nitratfilter mm.
Postat 22 december 200321 år Hej, Det är nytt, jag har betalt 18000:- för det, kanske inte billigast möjliga, men då bar de upp det 4 trappor till oss (går inte in i hissen). Måste lägga till.. tycker faktiskt att man får mycket för pengarna.. Känns mycket prisvärt även om det kostar en del. Percula karen var kanske inte perfekta förut, små pumpar, luftdriven skummare.. allt detta är bytt nuförtiden. 3st pumpar a´2000L samt en "riktig" venturiskummare. Sedan så ingår ju även ett "tricklefilter" med biobollar o inte att förglömma en MH på 2x150W som jag för övrigt tänker göra mig av med, skall använda min gamla.__________________Il be back! Niclas 450L + 110L sump IKS Dator 2x150W MH, Ozon, UV-C, Kalkvatten, Kalreaktor, Nitratfilter mm.
Postat 22 december 200321 år Jag ger någon tuselapp mindre men jag får frakta och bära upp den för 5 trappor själv.Lycka till!__________________Nybörjare på 450l
Postat 22 december 200321 år Inte kul, det är djävulskt tungt o otympligt! Lycka till själv!__________________Il be back! Niclas 450L + 110L sump IKS Dator 2x150W MH, Ozon, UV-C, Kalkvatten, Kalreaktor, Nitratfilter mm.
Postat 22 december 200321 år Tack så mycket Niclas och Jimmy! Har suttit och spanat i detta forum flera månader, men nu när det börjar närma sig inköp så tänkte jag att det var på tiden att bli medlem Ha det gött
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.