Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Jag funderar på om clownanemoner kan vandra över en fin sandbotten. Som sagt så har ju anemoner en tendens att röra på sig tills de hittar en plats där de trivs och stannar. Men under deras vandringar så kan de ju bränna och ställa till kaos för koraller mm. Om de blir isolerade genom en sandyta runt om en pelare så kanske man kan ha kontoll över den. Är det nån som vet något om det här kan stämma eller inte låt mig veta.

Postat

vill den flytta sig så flyttar den sig!! min stora släppte bara taget och flöt iväg, sedan kröp den på rutan till den plats som passade den bäst. Dvs... bra ljus och rätt vatten flöde.

Mvh Robert

Postat

Det finns inte mycket som hindrar den om den vill flytta på sig så man kan aldrig vara säker

Postat

Det finns anemoner som lever i sandbottnar (tex S. Haddoni) så det är inget större hinder. De kan både promenera över och gräva ner sig i sand.

Pumpar, finmaskiga nät och solida ytor verkar restriktivt på anemoner, annars är det inte så värst mycket...

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.