Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

såja då har man varit på föreläsning hos maf om nanokar och blev ju självklart sugen på att testa på, hur dyrt är det att testa på den billigaste varianten tro

Postat
såja då har man varit på föreläsning hos maf om nanokar och blev ju självklart sugen på att testa på, hur dyrt är det att testa på den billigaste varianten tro

Dyrare än vad man kan tro :) Jag vill nog inte försöka summera vad jag har lagt ut på mitt 37 liters AN Evolution 1, men vi gör en liten sammanställning ändå.

Akvariet kostade 1300 kr.

2 lysrör 300 kr.

4-5 kg sten för ~150 kr/kg.

Salt, kostar någonstans mellan 1-2 kr/liter färdigt vatten beroende på hur stor förpackning man köper.

Du borde ha en osmos 1000-2000 har jag sett dem för (jag har ej själv dock)

Refraktometer ~350 kr (det finns andra billigare sätt att mäta salthalt, jag känner mig dock tryggast med en refraktometer)

3500-4500 kr + salt.

Där har du grunden, sen tillkommer allt levande. Levandekostnaden varierar så mycket att det är svårt att säga något om vad det blir. Från gratis korallfraggar till koraller och fisk för tusenlappar.

Mvh Mattias

Postat

vill du hålla nere kostnaden ännu mera av det förslaget givet ovan:

# leta begangnat komplett akvarium

# köp begangnad Levande sten för ca 50-60kr/kg.

# osmos kan du klara dig utan som du hörde av Lasses föredrag på maf.

# Refraktometer kan man köpa billigare variant för ca 100-200 som ej är lika exakt, men man kan 'kalibrerar' mot en 'riktig' då missvisningen brukar vara densamma.

~Henrik

Postat
  • Författare

nån i malmötrakten som har levande sten begagnat billigt då , nån som vill lära mig vad jag behöver veta intensivkurs hehe

Postat

japp jag var på maf mötet.

blå skjorta och satt på bordet direkt till vänster om projektorn.

(var det bordet som vann de flesta priserna under lotteriet. fick en saltbok av en annan som fick det i pris, men redan hade samma bok sedan tidigare.)

Var kvar efter föredraget en stund och pratade en del med Lasse.

Synd du missade detta nano-akvariet som Carl sålt precis, har sett det live själv, var prisvärt och skulle passat bra:

https://www.saltvattensguiden.se/annonser/showproduct.php?product=2395&sort=2&cat=2&page=1

Lycka till i letandet.

~Henrik

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.