Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Topplista

Populärt innehåll

Visa innehåll med flest reaktioner på 2017-08-25 i alla kategorier

  1. Nu har jag bara två fraggar kvar i fraggkaret sen har allt fått flytta in som jag haft på lager under lång tid. Blir att gallra bort sådant som inte färgar som jag vill i vinter. Har hatkärlek till min imperator just nu. Han äter inte knappar men andra LPS och chalice som jag testat ger han sig på direkt. Känns som han blir mer o mer nyfiken på koraller ju närmare utfärgning han kommer....
  2. Tack Henrik. Ja jag gillar verkligen dispar, kul att se när hanarna börjar spela för honorna så fort rampen börjar dimra ner lite. Du är verkligen mitt i prick gällande koraller (läs acro). Man vet att det rätt som det är kan komma något väldigt fint från något som "räknat" bort för länge sen. Haft en tråkig pinne med fot i fraggkaret i två år. För några veckor sedan började det komma fram superfina lila tillväxthuvuden från den. Har en handfull "vänta och se" koraller i karet nu.
  3. Kh är perfekt skulle jag säga. Calcium bör upp som du säger. Det kan absolut påverka även om jag inte tror det är därför. Spontant säger jag att ngt äter på den. Då kan det gå fort ibland. Va har du för Fisk?
  4. Så jäkla vackert så man fäller en tår! Anthiasen passar perfekt in oxå. Jag skulle oxå behöva rensa ut tråkiga koraller. Men jag har svårt för det. Tänker alltid. "Den kan bli fin"
  5. Det var både tvunget och en smaksak Revet höll på att rasa och när jag gallrade ut så rasade det. Jag behövde även mer yta för koraller vilket jag fick.
  6. Idag blev det ytterligare påfyllnad av liv. Två pepparmintsräkor som jag hoppas vill tugga upp lite glasrosor. Sen så blev det en Montipora digitata och en Seriatopora hystrix. Känner att min plan att mestadels ha lps:er har gått lite snett då det nu är fyra sps:er och två lps:er. Men men klassiska sällskapskar är kul det med Räkorna ville inte va med på bild men det ville korallerna
  7. 1 poäng
    Tog en bild när mina fick mat :-) Men vänd dem inte ryggen till, de förökar sig i maklig takt.
  8. Gigas mussla 120 cm Skickat från min iPhone med Tapatalk
  9. Hur går det här? Vad hände med bilderna?
  10. Mina tog fart när min hepatus dog så gissar att den höll dem i schack... Skickat via Tapatalk
  11. Ska finnas en krabba som äter dom, kommer inte ihåg vad den heter. Hittade den när jag googlade lite. Mvh Kim
  12. Det kan man lugnt säga! Hade varit trist om man kraschat karet helt med sina galna projekt. Arduino är kul, men oj vad länge sen det var man byggde något nu märkte jag. Var tvungen att googla de mest grundläggande sakerna så som bland annat hur pinnarna sitter på en bc547 transistor. Elektronik-gudarna var sådan tur var på ett särskilt förlåtande humör idag så inte en enda krets brann upp trots en del missar Lyckades koppla + och - fel till Arduinon t.ex. Var helt hundra på att mittenhålet i kontakten från väggvårtor alltid var plus och höljet minus. Även färgerna på honan jag använde mig utav antydde detta Men men. Inte på Biltema-vårtan tydligen. Konstruktionen består av en Arduino nano som styr ett slutande relä vilket motorn drar ström igenom. Med en potentiometer kan man välja hur länge pumpen ska gå från 20 till 120 sekunder med tio sekunders steg i ökningarna. Jag skippade att blanda in räkning av pumpslag då jag kände det mest som att jag skulle blanda in ännu en felkälla. Enligt testerna så här långt så verkar precisionen vara god nog bara att köra på tid. En digital väggtimer ger ström till väggvårtan vid de tidpunkter dosering skall ske. Sker tidigare missöde att den digitala timern inte slår ifrån så kommer Arduinon ändå inte dosera längre än vad som där är angett tills strömmen till den bryts och den startar på nytt. Det värsta som kan hända nu bör vara att den inte doserar alls sedan, vilket är bättre att den pyttsar i all balling. All elektronik är så klart inbyggt i en låda tillverkad av Biltema Plastglas Väldigt tillfredsställande material att bygga små prylar i! Så nu är version 2 av min pump åter satt i skarp drift och nu får tiden utvisa huruvida denna konstruktionen klarar uppgiften
  13. Det skall nog inte vara några problem. Tror inte jag kommer behöva ta ut ngn. Nästa steg är att introducera småfisk.
  14. Oj, det visste jag inte att man kunde göra. Coolt Min koloni på kanske 6-7 huvuden sitter tight och längst upp på en lång pinne... vet inte hur jag ska bete mig där riktigt. Får kika på en tång sen. Tack för hjälpen
This leaderboard is set to Stockholm/GMT+02:00

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.