-
Klas Karlssons 590 liters akvarium
Spännande att följa
-
Finns det snabbknapp för mina trådar?
Det skulle finnas tillgång till mina inlägg, inte behöva söka efter inlägg man deltar i. Ciklid.org har det i sitt forum, mina ämnen kallas den.
-
Sjukt! Galet! Digitalkameran är 13 år!! Se på dessa foto!
Ska ta lite bilder när jag får fart på mitt kar, jag kör med en Canon EOS 7D och är supernöjd
-
Glasborr för 32 och 40mm genomföring
kolla 6 min in i filmen
-
Förslag på bra skummare
Säljer du en eller vad.
-
Hur funkar det med sump egentligen?
Ok, tror jag förstår vad bubbelfälla gör, får det inte pumpas i några bubblor tillbaka i karet alltså, vad kan då ske? Bakterier?
-
Hur funkar det med sump egentligen?
Skulle vilja ha en bra beskrivning på en sump som är uppdelad i olika fack, eller kör man i skummare och retur pump mm ihop?
-
Herrljunga med omnejd
Undrar om det finns nån runt Herrljunga trakten som har saltkar och som kan fungera som mentor mm?
-
PH & ORP mätare
Hittade dessa i en låda jag fick med karet, hur funkar kalibreringen till dessa? Dock verkar ORP mätaren va kass då den inte reagerar när man trycker på knappen.
- Ihopsättning
-
Ihopsättning
Äntligen en som förstod min fråga det va film jag efterfråga. Blir lättare för mig att se sambanden i dom skrivna artiklarna då. Men tack för all info ändå.
-
Ihopsättning
Skulle va bra om det fanns nån som gjort en bra video på hur man bör gå tillväga med att bygga upp en saltanläggning för oss som är helt gröna, allt från att se hur en bra sump bör se ut och hur man kopplar rör till sump och kopplar in dom olika teknikerna till karet osv, finns säkert på tuben men det vore kul att kunna följa ett sånt projekt på svenska.
- Sump
-
Sump
Skulle va intressant att se hur era sumpkar är uppdelade, finns det några speciella mått på hur står del av sumpen ytavrinningen behöver mm
-
Identifiering
Ja det står Berlin på skummaren.