Gå till innehåll

IcaJerry

Medlem
  • Antal inlägg

    9
  • Gick med

  • Senaste besök

All aktivitet

  1. Äntligen har jag fått hem lite mer utrustning bland annat en returpump "Jebao DC-6000" och den underbara Apex aquacontrollen. Har fått igång apexen och trots att jag inte har något vatten i karet så ser den riktigt användarvänlig ut. Till apexen så köpte jag en automatisk foderautomat, en breakout-box för inkoppling av eventuella nivågivare eller kabinettbelysning samt en WXM-modul för styrning av Vortechpumparna jag skall använda. Strömdelen med 6 uttag är lite snålt så jag kommer att skaffa mig en till för att hela mitt kommande system skall vara styrt och övervakat av apexen. Nu väntar en sista stor beställning på resten av utrustningen och jag är faktiskt mest spänd på "Caribsea Life Rock" av modellen "Belize Branch"!
  2. Det låter bra det.. då behöver jag inte vara orolig för att jag har köpt något som inte är bra! Visserligen är det lite dyrt men man får vad man betalar för..
  3. Kör du själv med det saltet?
  4. Riktigt maffigt tycker jag.. 15mm glas är det också.. Tycker du ska skaffa ett!
  5. Nu har man fått hem en låda med salt "Korallen Zucht Reefers Best". Har aldrig testat det saltet förut men är nog säkert bättre än Tetra Marine jag hade innan. Någon annan som använder "Reefers Best"?
  6. Hej alla akvarister där ute. Tänkte berätta lite om mitt nya projekt som jag i första hand inte tänkt stressa ihop fast det är ju alltid kul när det händer saker. Har nyligen fått hem ett Reefer 450 som jag tänkt uppgradera. Ett underbart system från Red Sea och även om det lär dröja lite till systemet rullar så är det ögongodis för mig. Vill naturligtvis köpa allt på en gång men smakar det så kostar det så jag investerar lite i taget med start utav ett komplett akvarium med kabinett och sump. Systemet skall styras av en Apex Aqua Controller från Neptune Systems som jag hoppas dyka upp snart. Beställde den dyrare lab-varianten, en breakout-box, en WXM-modul för att kunna styra mina 2 stycken Vortech MP40 Quiet Drive som jag också tänkt investera så småningom. Skaffade även en Automatisk foderautomat till systemet. Tänker montera ihop allt på ett smart sätt och vill väl helst att det ska se snyggt ut med fint dragna kablar. Vi får väl se hur det blir! =) Planen är att även skaffa ett par Kessil A360WE Led-kanoner som även dem går att styras via Apex. Lite kluven är jag med planerna hur jag vill ha inredningen.. Jag har ändå bestämt mig för att skaffa Carib Sea Life Rock men vilken sort har jag inte kommit fram till än.. Sanden jag ska använda är jag inte heller så säker på men det är ändå en senare fråga! Tänkte Lägga upp lite bilder efterhand jag uppgraderar systemet.. Kommer säkert fråga en del också!
×
×
  • Skapa Ny...