
-
-
Mirro85 gick med i forumet
-
-
-
Ljungby
Hej! Är det någon i Ljungby som har saltvatten och vill sälja och byta litte koraller? Mvh Miro
- Vad är deta ?
-
-
Hjälp med att bygga sump
Jag tänkte ta en bild på din Sump, men jag glömde. Första glaset ska vara uppe 2 cm och den som är närmast returpumpen ska vara nere och 2-3cm under första glaset. Räcker det med 2 cm mellan dem?
-
Hjälp med att bygga sump
Ska jag inte ha någon bubbelfälla?
-
Hjälp med att bygga sump
Hej! Jag tänkte bygga min första sump. Karet till sumpen är 60×30×30 Jag hade tänkt mig att ha ett fack till filter, ett till skumaren en bubbelfälla och ett fack till returpumpen. Kan någon hjälpa mig att ritta en skiss med vilcka mått det ska vara och sånt? Jag har en 450l akvarium och man måste tänka på att returpumpen kan gå sönder eller att strömmen går. Och då vill jag inte ha en massa vatten i vardagsrummet. Tack i förhand!
-
-
Träffar
Hej! Är det någon som vet om det fins några mässor eller träffar någonstans där nybörjare kan lära sig nya saker? Hälsningar Miro
-
Behöver hjälp
Har dukanske någon akvariebellysning som du vill sälja? Och som passar till min akvarium? Nåt som är inte för dyrt, eller om du vet var jag kan köpa det?
-
Behöver hjälp
Jaha, hahaha då har jag lärt mig något idag, :-D
-
Behöver hjälp
Jag googlade nu på magnificent anemoner, dem är riktigt snygga. Min är bulb anemoner läker nåt sånt
-
Behöver hjälp
Hej Frank! Tack för tipsen. Kom till Ljungby nångång när du har ingenting att göra i Halmstad. Så kan du se mitt akvarium och ge mig mer tips ;-) //Miro
-
Behöver hjälp
Ok, gräjen är att mina klowner går inte mera den alls
-
Behöver hjälp
Hej! Jag hår köpt en sånt anemon, vet inte vad den heter, och jag undrar om man måste mata den. Isåfall med vad? och en fråga till, varför gömmer den sig? Den har hittat ett hål i stenen och den är där hela tiden, den kommer inte ut.
-
Hjälp
Mitt kar är på 130L och jag tror att det räcker med 5 L vatten med nyttiga bakterier, för att starta. Kan jag få din adress?
-
Hjälp
Hej Frank, jag skulle behöva runt 5 liter. När hade du tänkt att bytta vattnen i akvariet?
-
Hjälp
Hej! fins det någon runt Ljungby som ska byta vattnet i akvariet, och som kan tenka sig ge mig eller sälja.några liter för att starta mitt akvarium?