Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Tjena! mina clowner, eller den ena (är mindre än den andra, antar att det är en hane), uppför sig lite uhyffsat mot en abdra, som jag tror är en hona. då och då, simmar den fram till henne, ser ut att få spasmer, och slår stjärtfenan i ansiktet på honan några gånger; sen uppför de sig helt normalt. De bråkar inte eller nått, bara det där konstiga uppförandet.

Postat

Inte alls omöjligt. Hur länge har du haft dem, eller hur stora är de?

Du brukar lägga äggen inne bland stenar, kanske någon grotta eller liknande. Du kommer att märka det eftersom de vaktar äggen noga och jagar bort alla inkräktare.

Postat
  • Författare

Jag har bara haft de i drygt 2 veckor! Honan är ca 7-8 cm och hanen är en ca 5

Postat
  • Författare
häftigt! lycka till

tack :) skulle vara kul om det blev nått :) Måste bara skaffa clownhotel då dock

Postat

hoppas att dom leker nu:) det är ju alltid kul när clowner leker. jag har sett dom leka. lycka till nu patrick! men varför måste du skaffa clownhotel?? det räcker väl med ett extrakar bara eller?

Postat
  • Författare

Extrakar i all ära, men det blir nog lite jobbigt med det. tror det blir enklare med ett clownhotel, där alla pumpar och filter är i från början.

På bromma Zoo har de sånna för ca 1600 spänn, då är allt inkluderat och jag måste inte koppla in det till huvudkaret.

Det va mest så jag tänkte.

Postat

Om du skall ta hand om larver så behöver du inte ha mer än ett litet kar på 20 liter och man kör med syresten isället för skummare. Larverna är små och ömtåliga och klarar inte mycket cirkulation. Sök här på Sg om Clownlarver så får du veta mer.

Lycka till!!!

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.