Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej!

Jag hoppas någon kan bidra med tips, råd eller upplysning om mina funderingar. Jag har haft en 130 liters burk igång ca två år. Det har gått bra men hela tiden har det skummat dåligt. Först hade jag en Deltec 500 men bytte för ett år sen ut den mot en lite större H&S skummare i ett försök att få se en ändring. Men den skummar också väldigt dåligt, d.v.s jag får ingenting i koppen. Några ideér?

/Thomas

Postat
  • Författare

Det finns ganska mycket fisk. Totalt 14 st. 2st räkor, 1st krabba m.m. Dom får mycket mat också, tycker jag. Se bilden, tyvärr tagen med mobilen och med lite blänk i glaset.

/Thomas

post-2474-14468915674469_thumb.jpg

Postat

Hur är dina vattenvärden, du kanske har bra nedbrytning och inte så mycket att skumma ut?

Du får inget i koppen skriver du, det är märkligt. Om du låter den gå för full så måste du väl i alla fall få vatten i koppen?

Postat
  • Författare

Jodå, om jag stryper flödet så kan jag självklart få koppen full på nolltid med vatten. Skummaren fungerar helt ok tror jag, den är helt full med mycket små bubblor och suger ordentligt med luft. Och jag har rengjort den med jämna mellanrum. Kör med ozonisator och den stryper en del men det blir inte bättre skummning om jag kopplar förbi den, men gör det ibland ändå. Mina värden ser ut så här: Salt: 1,025, Calcium: 400-420, Magnesium: 1350-1380, KH: 8-8,5 dKH, Fosfat: 0,03-0,045mg/l P med Rowatest. Nitrat är svårare att få fram ett resultat på men jag gissar på ca: 10 ppm eller lite till.

Postat

använder du nåt filtermtrl/media eller nån tillsats som kan påverka vattnets ytspänning?

Överdoserad ozon minskar också skumningen, dvs det finns en "break even" punkt när det skummar sämre

Postat
  • Författare

Alla tittar inte på fotbollen alltså!

Jag kör bara Rowaphos i ett Deltecfilter annars ingenting. Effekten av ozonet känner jag till så jag kör bara ibland och väldigt svagt. Men som sagt det skummar inte bättre utan ozonet. Nu lite fotboll igen.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.