Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Gokväller, Har aldrig limmat nån burk så därför denna korkade fråga... Jag har en burk som har två hål i botten för det har varit en liten sump under. Nu ska jag inte använda den så jag tänkte limma en glasskiva över hålen. Frågan är: Räcker det att glasskivan över hålen är i 4mm glas även om botten på akvariet är i 10mm?? det är ju inte stor burk, 50x35 i bottenmått. Jag har bara en remsa på 15cm 4mm glas hemma. Dum fråga men kände att jag ville besvära nån ev Er med den... smiley17.gif

Postat

Ja det borde räcka med det, fast du får nog inte ställa några tyngre stenar på den. Bätre om du kan fixa en 6-8 mm glas bit hos glasis , de brukar ha lite glas skräp som du nog kan få.

Postat
  • Författare

Hm. man kanske kan limma ihop 2 remsor?, hålen som skall täckas är små, 1st 20mm o 1st 35mm

Postat

ja då ,det kan du ju jöra. fast det blir stabilare med en glasbit på 6-8mm än 2 st 4mm. fast har du inte något allternativ så är det ok.

Postat
  • Författare

Japp, nu är det gjort, fläskade på rejält med sillikon imellan o mot burken så nu ska det väl hålla tätt! smiley1.gif

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.