Postat 28 september 200915 år Nån som vet vart jag kan hitta en manual till min tunze 6080. Finns ju bara manualer till dom nya streamers på tunzes hemsida.
Postat 29 september 200915 år vad är det du undrar över ang manualen ? kanske vi kan hjälpa dig ändåmvh manne
Postat 29 september 200915 år Författare Jo de är så att igår kväll upptäckte jag att impellern hade lossnat och jag vet ej hur de ska sitta ihop. Är de inget som ska hålla fast impellern framtill i den främre kåpan.Svårt och förklara med hoppas ni kan hjälpa mig ändå
Postat 29 september 200915 år Den sitter på en axel som sitter fast i en magnet som hålls fast inne i själva huset av just magnetism.Här har du en lite suddig bild: Läs mer här:http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?threadid=1071516
Postat 29 september 200915 år Författare Dessa delar menar hur ska dom sitta ihop för dom faller ju isär efter tags körning.
Postat 29 september 200915 år Författare Den sitter på en axel som sitter fast i en magnet som hålls fast inne i själva huset av just magnetism.Här har du en lite suddig bild:Läs mer här:http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?threadid=1071516 ska kolla
Postat 29 september 200915 år Nu vet jag inte hur just den där pumpen är ihopspikad men som det där ser ut är väl frågan om det inte är nya delar du behöver snarare än en manual.
Postat 29 september 200915 år Författare Hitta felet de ska vara två låsklackar som håller ihop dom två delarna. Tack för länken Jimmy.Får beställa nytt men laga den gammla med superlim till jag får den nya.
Postat 17 december 200915 år Författare Jaha då var pumpen trasig igen. Den vägrar starta nu. Impeller går att snurra på utan problem, men men nu lagar jag inte den igen de får bli en ny istället frågan är bara vad.Vet inte om jag ska köra på tunze igen dock.
Postat 8 januari 201015 år Författare Fick igång pumpen igen förra gången och nu har den snurrat utan problem tills igår.Nya felet är att impellern snurrar åt fel håll. Nån som vet vad problemet kan vara.
Postat 8 januari 201015 år Skicka frågan till Tunze. Dom har en bra oh snabb support tycker jag: http://www.tunze.com/service.html?&L=1&C=SE
Postat 8 januari 201015 år Författare Skicka frågan till Tunze. Dom har en bra oh snabb support tycker jag: http://www.tunze.com/service.html?&L=1&C=SE Man tackar har mailat dom nu.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.