Postat 30 december 201014 år Hej, ville fråga lite om testen.Det finns två färgskalan på den iodide och iodate, men den första har typ gul och sen gyl och grön färg samtidigt, varför? ska det bli gult då eller grön... fattar ingeting. I mitt fall blev det jätte ljus gul.Med iodate test och iodine gav mig samma resultat- jätte ljust gul, på kartan var det ju blå färger. Betyder det då att alla ämnen är slut eller har jag misfattat någonting.
Postat 31 december 201014 år En relaterad tråd med mycket matnyttigt:https://www.saltvattensguiden.se/forumet/showthread.php?t=12411&highlight=jodid+jodat
Postat 1 januari 201114 år Författare Tack claes, jag har hunnit redan läsa den och hela nätet med, det förklarar inte tyvärr hur man ska läsa av testen.
Postat 1 januari 201114 år Författare Tack ted, den här förklaringer har jag också, det som fattas är förklaring om färgkartan- där det finns två färger-grön,gul- samtidigt och på sista skalan om färgen är ljusgul och inte färgen på skalan- betyder den 0 då.
Gå med i konversationen
Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.