Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Har en massa partiklar i vattnet, har börjat med balling för ett par veckor sedan, och skaffat en Valenciennea strigata, dock väldigt sällan framme. Andra ändringar har jag inte gjort. Kan det ha ngt med balling att göra?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Postat

Valenciennea strigata är en sandvändare, kan det inte vara så att den håller på att flytta sand vilket gör att det blir partiklar i vattnet.

Postat
  • Författare

Varit inne på det med, min förra grumlade ner väldigt mycket. Men denna bråkar väldigt lite i sanden och ligger oftast under sin sten och glor, ser knappt att han rör sanden

Sent from my iPhone using Tapatalk

Postat

Balling kan vara orsaken om du ligger fel (för högt) med vissa av dina värden. Dubbelkolla salthalten, Mg, Ca och KH. För högt Ca t ex tror jag kan orsak 'snöflinge' effekt.

Själv kör jag alltid med en pump och ett sådant här filter med lite vadd i som jag byter 2 ggr per vecka, det håller partiklar borta.

https://www.saltvattensguiden.se/produktguide/showproduct.php?product=191&cat=4&limit=recent&date=1151046887

Postat

jag tror på sandvändaren som huvudmisstänkt.

Tropic marin bioactive kan ge lite partiklar en tid då det innehåller aragonit/calcium

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.