Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hej

I tre av mina koraller har jag en krabba. En liten en i min skivanemon. En kanske 1cm i min cespitularia. Dessa koraller mår fint och jag

har stor behållning av de små krabborna.

Men den sista är jag fundersam över.

Det är en ullig brun krabba, lite över 1 cm troligen en Actaeodes tomentosus. Den sitter i min enda stenkorall, en stylophora. Det ser ut som den "snor" saker från polyperna?

Jag undrar om den skadar korallen (t om äter på polyperna). Eller är det mer att den rengör korallen och allt är bra? (det är lite döda områden på korallen, men det var så när korallen kom, fast krabban hade den redan då)

Den är hur rolig som helst lilla krabban så om den "bara" irriterar korallen litegrann låter jag den vara, men jag vill ju inte att korallen skall dö av krabbans behandling.

Någon som har erfarenhet hur det brukar gå på sikt?

Tack på förhand!

Postat

Ulliga krabbor brukar väl generellt sett inte ses med alltför blida ögon.

Har själv haft problem med en luden liten jäkel med blå ögon som käkade sönder en acropora för mig. Den krabban såg jag till att få bort.

Krabbor som lever i symbios med korallerna är generellt sett inte håriga (googla "acropora crab" eller liknande så får du nog fram info.

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.