Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Nu har jag hittat nya djur i karet. Tyvärr är de för små och skygga för att fotografera men jag ska göra mitt bästa för att beskriva dem.

Det första djuret är en räka/kräfta som jag från början trodde var en pistolräka. Nu har jag dock börjat tvivla. Det är svårt att säga hur stor den är men den sitter och trycker i ett hål och gör små räder och plockar på sig grejer som flyter förbi. Den är röd och har randiga spröt. Den ena klon är betydligt större och kraftigare än den andra men den är inte formad som en typisk pistolräkeklo utan är mer åt det spetsiga hållet, även om den är mycket bulligare än den andra klon som är smal som en penna.

Det andra djuret ser ut att vara nån form av snigel/snäcka. Den verkar sitta i någon hålighet i stenen och har ett litet lock som den öppnar ibland när den vill titta ut. Jag har sett den knapra på både det ena och det andra som den fått grepp om. När den kikar ut ser det ut som att den har en lite utstickande mun och två små antenner.

Hoppas nån lyckas få ut något av detta.

MVH

Martin

Postat

Det andra djuret som du beskriver. Har den typ ett rör som den bor i precis som en rörmask eller?

/André

Postat
  • Författare

Det är svårt att säga hur den sitter. Det verkar som att den sitter i en grop i stenen men den kan ju ha löst det lite hur som helst. Locket är runt två mm i diameter och nyss såg det ut som att den satt och sög i sig nån form av spindelväv. Den sitter bredvid en koloni av stjärnpolyper.

Mvh

Martin

Postat
  • Författare

Gött. Då antar jag att "spindelnätet" kommer från den lille gynnaren. Han verkar inte störa någon annan än räkan som får nät utanför sitt hål. Tack för hjälpen.

Mvh

Martin

Postat

De var precis den jag tänkte på. Manne har 3st och de verkar inte störa något i hans kar. :)

/André

Sent from my iPhone using Tapatalk

Postat

jag har massor i karet... tillochmed en som sitter mitt i en flakmontipora... ingen fara med dem...

Postat
  • Författare

Jag har iakttagit de små gynnarna i några dagar nu och jag har också dragit slutsatsen att de är totalt harmlösa. Jag blir inte klok på räkan dock. Han uppvisar tydligt pistolbeteende (dvs han beter sig ganska exakt som den andra pistolräkan jag har) men han knäpper inte. Ingen av räkorna verkar särskilt intresserade av min väktargoby dock. Jag antar att de grottlevande är ganska opeppade på fiskkompisar.

MVH

Martin

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.