Gå till innehåll
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Saltvattensguiden

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Featured Replies

Postat

Hejsan.

Jag undrar nu om det är någon som vet vart man kan få tag på den/de personer som gjorde den svenska tidningen Annularis.

Hittade mina tidningar och några intressanta artiklar och undrar nu om det är intressant för er att jag kan lägga in dessa artiklar på sidan?

Postat

Hej Christian, formelt sett är föreningen som utgav Annularis nerlagd, men vi är några som fortfarande träffas ibland. Jag tror ingen skulle misstycka om du använder matrialet.

/Janne

Postat
  • Författare

Okey låter bra detta. Allt kanske inte stämmer mot idag men ändå var det intressant läsning tycker jag.

Tar säkert massa tid då man får skriva in allt igen från papper till datorn.

Blir det så att jag använder detta så klart att jag hänvisar till artikeln + skribent + år + nummer

Har ni nummer liggande efter 1999 som var sissta året för mig i brevlådan så skulle det vara intressant att få/köpa dessa.

Synd att den las ner med det är nog som alla tidningar. Ideelt arbete men ingen kommer med artiklar å man blir "tvungen" att lägga ner den

Postat

Jag håller på att skriver om diverse grunder. Det jag samlat på mig av kunskap genom olika fora/böcker för att hjälpa andra nybörjare. Det är dock ganska grundläggande, och jag tror att det finns en del liknande artiklar här på SG.

Jag gillar dock att skriva och är ganska bra på att uttrycka mig, så vart efter tiden går blir det säkert lite annat jag skriver. Jag hade tänkt lägga upp en egen hemsida, men det kan ju lika gärna vara här på SG eller på båda.

  • 1 månad senare...
Postat

Jag slängde alla mina gamla Annularis I GÅR. Tycker inte dom tillför något nytt. Dom var ju från stenålder. Det jag vore intresserad av utlänska artiklar som är översatta till svenska och som bara är några år gammla.

En kille i Skövde var med i Annularis och håller fortfarande på med saltvatten. Kommer inte ihåg hans namn. Han kanske ser detta?

Postat
  • Författare
Jag slängde alla mina gamla Annularis I GÅR. Tycker inte dom tillför något nytt. Dom var ju från stenålder. Det jag vore intresserad av utlänska artiklar som är översatta till svenska och som bara är några år gammla.

En kille i Skövde var med i Annularis och håller fortfarande på med saltvatten. Kommer inte ihåg hans namn. Han kanske ser detta?

Okey ja det var bara en fråga igentligen tycker det är kul att bläddra i dom...

Ja sätt igång och översätt artiklar!

Skicka dom sedan till admin@saltvattensguiden.se

Gå med i konversationen

Du kan posta nu och registrera dig senare. Om du har ett konto, logga in nu för att posta med ditt konto.

Guest
Svara på detta ämne...

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.